Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová; Foto: Profil ruské ambasády v ČR na sociální síti

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová; Foto: Profil ruské ambasády v ČR na sociální síti

Zahraniční

MOSKVA: Čekáme, až Praha vysvětlí činnost svých špionů u nás

Rusko očekává, že české úřady odpoví na otázky týkající se činnosti českých zvláštních služeb na území Ruské federace. Uvedla to ve středu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Praha stahovala narychlo špiony z Ruska

Připomněla, že první místopředseda české vlády a ministr vnitra Jan Hamáček dříve uvedl, že po oznámení údajů o incidentu ve Vrběticích začala Praha stahovat z Ruska pracovníky svých zvláštních služeb„Silné odhalení. Toto téma by mělo být zveřejněno, pánové,” uvedla Zacharovová. V této souvislosti položila Praze několik dotazů, zejména kolik zástupců českých tajných služeb v Rusku působilo a kolik jich zůstalo, dále zda to byli profesionální zpravodajci nebo naverbovaní občané, zda tito lidé pracovali pouze pro Českou republiku, na jaké pasy opustili Rusko, jaké mají občanství a jaké trestné činy spáchali, pokud české vedení zařídilo jejich „zmizení“„Opravdu se těšíme na zajímavé odpovědi,“ uzavřela Zacharovová.

Veřejné tajemství prozradil Hamáček

Hamáček o tom, jak české tajné služby musely narychlo stahovat své lidi z Ruska těsně před zveřejněním kauzy Vrbětice, mluvil v půlce dubna v České televizi. Hamáček se tehdy vyjadřoval k okolnostem diplomatického sporu, který vypukl po zveřejnění informací o důvodném podezření, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 měli být zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád na striktní paritu.

Zpracoval Rudolf Hruboň