Ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Widmann / Wikimedia Commons

Ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Widmann / Wikimedia Commons

Zahraniční

MMF poskytne Ukrajině 88 miliard. Jinak by zbankrotovala.

Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil novou úvěrovou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě 3,9 miliardy dolarů (88 miliard korun). Kyjev by měl podle ministerstva financí ještě tento měsíc od MMF obdržet 1,4 miliardy dolarů, o výplatě zbývajících peněz bude rozhodnuto v příštím roce, informovala agentura Reuters.

Inflace roste, měna oslabuje

Ekonomická situace v zemi se neustále zhoršuje a mezi obyvateli roste sociální napětí. Meziměsíční inflace dosáhla na Ukrajině v září 1,9 procenta, meziroční se udržuje na 8,9 procenta a hřivna od léta oslabuje. „Příští rok má Ukrajina splatit osm miliard dolarů v devizách,“ uvedl analytik Andrij Blinov pro list Ekspres. To však sama nezvládne, dodal ekonom Borys Kuršniruk.

Hrozící krizi zachraňuje MMF

Hrozící krizi má vyřešit nová půjčka od MMF. Ta by měla zajistit zemi, že splatí v příštím roce své závazky, jinak by Ukrajina zbankrotovala. Cena za půjčku je však vysoká – MMF ji schválil až poté, co Ukrajina slíbila, že zvýší ceny plynu pro koncové zákazníky o dalších 23,5 procenta. Přitom jen v loňském roce MMF napumpoval do Ukrajiny skoro 9 miliard dolarů, které však byly převážně rozkradeny oligarchickými klany, které jsou chráněny stávajícím prezidentem Petro Porošenkem.

Obavy z argentinského scénáře

Rostou obavy z dalšího vývoje v zemi. Aktuální půjčka MMF bude má být poskytnuta až poté, co bude na Ukrajině schválen rozpočet. O ten se však budou svádět tuhé boje, protože se 31. března konají prezidentské i parlamentní volby. Oligarchické vlivové skupiny se snaží si ze státního rozpočtu ukrojit co největší část. V mnoha ukrajinských městech se začalo topit se zpožděním několik týdnů, protože kvůli nejasným cenám nebyly uzavřeny dohody o dodávkách tepla. Hřivna za dobu od převratu v roce 2014 značně oslabila. Ekonomové se obávají argentinského scénáře, kde se krize navzdory pomoci MMF neustále vracejí.

-rh-