Foto: Pajhwok Afghan News

Foto: Pajhwok Afghan News

Zahraniční

Mise NATO v Afghánistánu byla opět napadena raketami

Pět raket zasáhlo americkou leteckou základnu NATO v afghánském Bagrámu v provincii Parván, uvedla mise aliance v Afghánistánu na své sociální síti. Informuje o tom agentura Reuters (viz ZDE).

Zaútočil vzmáhající se Islámský stát

„Pět raket zasáhlo letiště v Bagrámu. Nebyly zjištěny žádné ztráty ani zranění. Naši partneři afghánské národní bezpečnostní síly vyšetřují incident,“ napsala mise NATO Resolute Support (Rozhodná podpora) na Twitteru. Zpravodajská agentura Reuters zároveň dodala, že odpovědnost za útok převzala teroristická skupina Islámský stát (IS). Podle informací agentury se afghánská pobočka IS známá jako Islámský stát Khorasan (ISIS-K) ve východním Afghánistánu poprvé objevila v roce 2014 a od té doby pronikla do dalších oblastí, zejména na sever. Raketový útok přišel dva měsíce poté, co bojovníci Tálibánu a Spojené státy dosáhli dohody o stažení mezinárodních vojenských jednotek nacházejících se pod vedením USA výměnou za bezpečnostní záruky Tálibánu. Bojovníci IS ale nebyli do paktu zahrnuti.

Mírová dohoda s Tálibánem

USA a Tálibán 29. února na slavnostním ceremoniálu v Kataru podepsaly první mírovou dohodu za více než 18 let války, která předpokládá stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu v průběhu 14 měsíců a začátek meziafghánského dialogu po dohodě o výměně zajatců. Z dohody vyplývá, že do 14 měsíců opustí vojáci USA a Severoatlantické aliance Afghánistán. Američané pak do 135 dní od jejího podepsání sníží počet vojáků v zemi z 13 tisíc na 8600. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Kromě toho dohoda určila „trvalé a komplexní příměří“. Přímá jednání mezi Tálibánem a vládou Afghánistánu budou vedena v rámci meziafghánského dialogu. Po zahájení dialogu začne Tálibán spolupracovat s Radou bezpečnosti OSN, aby vyloučil její členy ze seznamu sankcí, a očekává, že tak učiní do konce května 2020.

Odejdou i Britové

V první polovině března bylo rovněž oznámeno, že se i Velká Británie rozhodla z Afghánistánu do poloviny července stáhnout 30 % vojenského kontingentu. Bude snížen početní stav o 330 vojáků z celkových 1 100 členů, kteří se nachází v Afghánistánu. Hlavní část britských vojsk je v Kábulu a jeho okolí. Malý počet britských speciálních jednotek spadá do složení amerických jednotek v jiných oblastech, včetně jižní provincie Hílmand. Druhá část britských vojáků Afghánistán opustí, pokud Tálibán zabrání tomu, aby se ze země stalo „útočiště teroristů“, a budou dodržovat lidská práva, také se jedná o tom, že musí předvést uznání ženských práv.

Rudolf Hruboň