Pavel Telička; Reprofoto: YouTube

Pavel Telička; Reprofoto: YouTube

Domácí

BIZÁR: Miroslav Kalousek má nového kamaráda – bývalého komunistu Pavla Teličku!

Na různé veletoče a převlékání kabátů u politiků jsme si již zvykli. Co ale aktuálně předvedl Miroslav Kalousek, šokovalo snad všechny. Omluvil se bývalému komunistovi Pavlu Teličkovi za svou kritiku z roku 2004 a označil jej dokonce za člověka s “mravní integritou a odvahou”.

Telička nebyl jen obyčejný komunista

Pavel Telička je synem bývalého českého komunistického diplomata Františka Teličky, který v době jeho narození působil v kubánském oddělení velvyslanectví ČSSR ve Washingtonu. František Telička byl členem KSČ a byl evidován jako spolupracovník StB ”TYL”, který sloužil pod diplomatickým krytím v Argentině, Velké Británii a USA, kde se Pavel Telička narodil.

V roce 1986 vystudoval Pavel Telička Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, vstoupil do KSČ a pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSSR. Na takovou pozici se v tehdejším Československu nemohl tak rychle dostat jen tak někdo. Teličkovi jistě pomohlo, že byl synem svého otce, agenta StB, ale i tak byl jistě dobře prověřen, než mu komunisté umožnili pracovat na takto exponovaném postu.

Po roce 1989 převrátil kabát poprvé

Telička se po sametové revoluci rychle přizpůsobil nové situaci. Jistě i za použití jeho kontaktů v rámci StB se mu povedlo se opět rychle dostat na významné státní pracovní posty. V letech 1991 až 1995 tak pracoval ve Stálé misi České republiky při EU. V roce 1998 se stal náměstkem ministra zahraničí a v roce 1999 1. náměstkem ministra a státním tajemníkem pro evropské záležitosti. V době přístupových rozhovorů o vstupu České republiky do Evropské unie vedl český vyjednávací tým a poté se stal velvyslancem a vedoucím Stálé mise ČR při EU.

Podnikatelem bez skrupulí

Po vstupu ČR do Evropské unie vycítil Telička opět novou příležitost a v prosinci 2004 spoluzaložil lobbistickou firmu BXL Consulting v Bruselu, které byl spolumajitelem a ředitelem. Od 11. září 2007 byl členem představenstva těžařské společnosti New World Resources kontroverzního Zdeňka Bakaly, pod níž spadalo i OKD. Od prosince 2008 do prosince 2011 byl členem dozorčí rady nechvalně známé společnosti RPG Byty, kterou později Zdeněk Bakala prodal aniž by splnil svůj slib odprodeje bytů jejich nájemníkům. Telička se vůči tomuto Bakalovu jednání nikdy nevymezil.

Nová příležitost, nový kabát

V srpnu 2013 se stal Pavel Telička tváří hnutí ANO 2011, které založil Andrej Babiš. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 pak kandidoval jako lídr tohoto hnutí. Ještě před volbami na začátku května 2014 Andrej Babiš prohlásil, že pokud hnutí ANO volby do EP vyhraje, měli by koaliční partneři přistoupit na to, že eurokomisařem za Českou republiku bude právě Pavel Telička. Hnutí ANO volby skutečně vyhrálo a Telička byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. V květnu 2017 rezignoval na pozice zahraničněpolitického mluvčího hnutí ANO a předsedy jeho zahraničněpolitické komise a v říjnu 2017 zcela ukončil spolupráci s hnutím ANO, a to kvůli názorové neshodě s předsedou hnutí Andrejem Babišem.

Kalousek po 14 letech obrací

V roce 2004 prohlásil Miroslav Kalousek v souvislosti s tehdejším jmenováním také bývalého komunisty Pavla Přibyla šéfem Úřadu vlády k Pavlu Teličkovi toto (viz ZDE):

“Mezi nimi není žádný mravní rozdíl, snad jenom ten, že pan Telička byl větší prominent, který mohl jít hned na ministerstvo zahraničí. Pan Přibyl byl prominent menší a musel si to jít oddupat do pohotovostního pluku. Oba byli ale lokajové svého režimu.”

Po 14 letech tedy Kalousek náhle prozřel a zjistil, že je vlastně všechno jinak a prohlásil:

„V r. 2004 jsem protestoval proti tomu, aby Telička byl eurokomisařem za ČR. Nechtěl jsem připustit, aby prvním eurokomisařem byl bývalý člen KSČ. Od té doby prokázal pan Telička víc mravní integrity a osobní odvahy než mnoho jiných. Chci se mu za svůj tehdejší postoj omluvit.”

Co je pravým důvodem “obrácení Kalouska na víru” je každému jasné – je to poslední názorový obrat Pavla Teličky, který když mu hnutí ANO umožnilo se opět dostat na vlivné místo do evropských institucí, se k němu a hlavně k jeho předsedovi Andreji Babišovi obrátil zády. Nyní se zdá, že je Telička s Kalouskem dokonce kamarád, když na jeho omluvu reagoval slovy:

„Klobouk dolů, to dokáže málokdo. Víte, že jsme si to kdysi vyříkali v Olympii a od té doby u mě dobrý. Díky.“

Zdroje: Eurozprávy.cz, Wikipedia.org

Rudolf Hruboň