Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN); Foto: Profil J. Síkely na sociální síti

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN); Foto: Profil J. Síkely na sociální síti

Ekonomika

MINISTR SÍKELA POD PALBOU kritiky už nejen z opozice

S (ne)činností ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) roste nespokojenost nejen mezi občany a představiteli opozice, ale už i mezi koaličními partnery současné vlády. Ministra kritizují, že energetickou krizi neřeší dost razantně, že zaspal.

Stížnosti ze všech stran

Posledních pár dní tak není pro Síkelu zrovna příjemných. Premiér, hejtmani, vládní kolegové, a dokonce i někteří spolustraníci mu vyčítají, že není schopen vyřešit rostoucí ceny energií a ochránit průmysl před strmým pádem. Blížící se komunální volby situaci ještě vyostřují, protože politici jsou každý den v ulicích, kde čelí stížnostem veřejnosti. Navíc kvůli nedostatečným opatřením kritiku schytává celá vláda. Ozývají se i názory, že by ho měl premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. Ten ale zatím tlaku odolává. I proto, že údajně nechce klíčového ministra střídat během českého předsednictví Evropské unii.

Kritika už i z vládní koalice

Už i někteří koaliční politici kritizují Síkelu kvůli tomu, jak (ne)řeší drahé energie a jak (ne)komunikuje s veřejností. Mezi ně se zařadili šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) či předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Sám Síkela na to reaguje tak, že výtky z řad koaličních partnerů považuje za předvolební boj. Starostové jsou podle něj s jeho prací prý spokojeni. Ministra kvůli jeho postupu ostřeluje i opozice. Svojí absolutní energetickou nekompetencí dostal domácnosti i firmy do kritické situace. A vláda ho v tom podporovala,” uvedl například místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Zpracoval Rudolf Hruboň