Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Repro: Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Repro: Česká televize

Domácí

NÁZOR: Ministr Petříček je jen loutka, prohlásil prezident Zeman

“Ukázalo se, že Tomáš Petříček je jen loutka jeho nynějšího poradce europoslance Miroslava Pocheho”, prohlásil v minulých dnech na adresu ministra zahraničí za ČSSD prezident Miloš Zeman. Jak dále uvedl, vůbec by mu nevadilo, pokud by premiér Andrej Babiš navrhl jeho odvolání.

Náhrada za Pocheho

Tomáš Petříček se stal náhradníkem ČSSD za Miroslava Pocheho, kterého původně sociální demokraté na post ministra zahraničí navrhovali a kterého prezident Zeman odmítl jmenovat. Poche je totiž až militantním a nekritickým zastáncem našeho členství v Evropské unii a podporovatelem tolerování nelegální migrace do Evropy.

Petříček je pouze loutka

Tomáš Petříček, který byl původně Pocheho poradcem, neukončil po svém nástupu do funkce ministra jeho působení na ministerstvu zahraničí, jak mu bylo doporučováno prezidentem jako nejlepší řešení, ale naopak z Pocheho udělal jeho poradce. Záhy se ukázalo, že Poche má na Petříčka větší vliv než poradce, protože názory ministra zahraničí, které od té doby prezentuje ve své pozici, jsou v podstatě shodné s názory Pocheho.

Petříčkovo odvolání není aktuální

Petříček, jehož nominaci kritizovala pro jeho nezkušenost dokonce i pravicová opozice, je evidentně člověk bez vlastních názorů – úředník, který jen papouškuje oficiální stanoviska a postoje těch, kteří mu “radí”, hlavně Miroslava Pocheho. Nelze se tedy prezidentovi divit, že je s jeho činností nespokojen a rád by ho nahradil, což ale bohužel není aktuální vzhledem k tomu, že premiér Andrej Babiš nechce v současné neklidné politické situaci dělat ve vládě žádné personální změny.

Rudolf Hruboň