Ministra obrany Lubomír Metnar; Foto: EU2018BG Bulharské předsednictví / Wikimedia Commons

Ministra obrany Lubomír Metnar; Foto: EU2018BG Bulharské předsednictví / Wikimedia Commons

Domácí

MINISTR OBRANY v případě Afghanistánu nechtěně přiznal, že nemáme vlastní zahraniční politiku

Prohlášení ministra obrany Lubomíra Metnara o tom, že pokud se USA stáhnou z Afghánistánu, odejdeme také, vyvolalo pozornost jak mezi veřejností, tak na politické scéně. Ministr tak totiž nepřímo přiznal, že naše zahraniční politika je zcela závislá na jiných zemích.

Ještě na vloni na podzim tomu bylo jinak

V posledních letech došlo v Afghanistánu k tragickým útokům na naše vojáky. Vždy byli oficiálně oslavováni, resp. až heroizováni a vláda se i přes stále silnější kritiku zastávala toho, abychom v této  zemi naši vojenskou přítomnost zachovali. Naposledy na podzim loňského roku (viz ZDE). Včetně prezidenta Miloše Zemana oficiální místa zdůrazňovala údajnou důležitost boje proti terorismu, ač Tálibán nikdy nepůsobil mimo území Afghanistánu a nepředstavoval tak pro západní země žádné nebezpečí (viz ZDE). Přesto všechno jsme následovali hlavně Spojené státy v rámci přísloví “když řeknou ať skočíme z okna, tak my skočíme taky”.

Náhlé prozření?

Uběhlo jen pár měsíců a všechno je jinak. Ukázalo se, že už nějakou dobu vedly Spojené státy s Talibánem tajná jednání o odchodu ze země. Přestože jsme údajně spojenci, nikdo naši zemi, jako účastníka vojenské operace v Afghanistánu, neinformoval. Nyní nás Američané staví před hotovou věc. Spojené státy de facto přiznávají, že nejsou schopni vojensky Tálibán porazit. Kapitulaci se snaží maskovat tím, že jde údajně o dohodu, kdy za odchod Američanů na druhé straně Tálibán slíbí, že už nebude nikdy hostit žádnou organizaci, která by mohla provést teroristické útoky vůči USA. Al-Káida, o kterou se evidentně Američanům jedná, už ale dávno přesídlila jinam a je po smrti vůdce Usámy bin Ládina v útlumu. Postup Američanů tak spíše připomíná kapitulaci podobnou dohodě o jejich odchodu z Vietnamu (viz ZDE).

Rezignace na vlastní zahraniční politiku

Metnar nechtěně svým prohlášením přiznal, že zahraniční politika ČR je stále více ve vleku jiných zemí, ať už jsou to Spojené státy a nebo země Evropské unie. Tato servilita je zdůvodňována pojmy jako “spojenectví” (v případě USA) nebo “koordinace” (v případě EU). Ve skutečnosti je to rezignace ČR na uplatňování vlastní, nezávislé zahraniční politiky. Stejně jako před rokem 1989 následujeme bezmyšlenkovitě jakkoliv nesmyslné kroky jiných států a politická reprezentace nás chce opět přesvědčovat, že je to údajně v našem vlastním zájmu. Rezignujeme tak dobrovolně na možnost uplatňování zahraniční politiky, která by odrážela naše skutečné národní zájmy.

Rudolf Hruboň