Ministryně financí Alena Schillerová; Reprofoto: TV Barrandov

Ministryně financí Alena Schillerová; Reprofoto: TV Barrandov

Domácí

ÚSPĚCH: Ministerstvo financí získalo zpět více než 2 miliardy korun od společnosti AKRO

Ministerstvo financí uspělo v soudním sporu o více než dvě miliardy Kč s AKRO investiční společnost, a.s. i u odvolacího soudu. Původní soudní spor se týkal údajného nesprávného postupu Finančního analytického útvaru ve vztahu k odčerpaným prostředkům z bývalých CS fondů. Ministerstvo financí zastupovali právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Spor vyhráli právníci ministerstva

„Dokázali jsme vlastními silami získat pro stát zpět více než dvě miliardy korun, které Ministerstvo financí muselo zaplatit v roce 2012. Je to další mimořádný úspěch právních zástupců našeho resortu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

„Tuzemské soudní spory zastupujeme výhradně vlastními zaměstnanci, čímž šetříme státnímu rozpočtu nemalé částky,“ prohlásila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu s tím, že právní zástupci ÚZSVM jen za první tři čtvrtletí tohoto roku uhájili státu v soudních sporech přes 20 miliard korun. Úspěch v tomto sporu je však o to cennější, že v tomto případě se stát nebránil nároku žalobce, nýbrž sám jako žalobce přesvědčil soud o svém nároku na vyplacení žalované částky.

Firma nechtěla vrátit neprávem držené peníze

AKRO investiční společnost, a.s. původně požadovala na Ministerstvu financí náhradu škody za údajný nesprávný úřední postup Finančního analytického útvaru v kauze odčerpání prostředků z bývalých CS fondů do zahraničí. Ministerstvu financí byla v roce 2012 pravomocně uložena povinnost k úhradě částky včetně úroků z prodlení ve výši více než dvě miliardy korun. Na základě podaného dovolání Nejvyšší soud následně tento rozsudek zrušil, ovšem AKRO investiční společnost, a.s. zaplacené prostředky ani přes výzvu Ministerstva financí nevrátila. Proto ÚZSVM jednající za Ministerstvo financí v roce 2014 podal žalobu na vrácení dříve poskytnutého plnění. Úspěch Ministerstva financí v první instanci nyní potvrdil i odvolací Městský soud v Praze.

Česká mainstreamová média o úspěchu mlčí

Peníze byly převedeny na účet ministerstva 12. prosince:

Doklad o vrácení peněz českému státu; Foto: Facebookový profil Aleny Schillerové

 

V souvislosti s touto zprávou o výjimečném úspěchu Ministerstva financí pod vedením ministryně Aleny Schillerové z hnutí ANO je příznačné, že o ní česká mainstreamová média neinformovala. Namísto toho se věnují z jejich pohledu “důležitější” zprávě o pozastavení poskytování dotací ze strany Evropské unie pro firmu Agrofert. Jakákoliv možnost poškodit Andreje Babiše v očích české veřejnosti je totiž u nich vítaná a naopak, jakýkoliv úspěch hnutí ANO není z jejich pohledu “hoden” zveřejnění…

Zdroj: Ministerstvo financí

Rudolf Hruboň