Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

Miloš Zeman zaslal GRATULACI Vladimiru Putinovi k vítězství ve 2. světové válce

U příležitosti oslav 75. výročí vítězství ve 2. světové válce prezident České republiky Miloš Zeman zaslal dopis prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi. Text dokumentu byl zveřejněn na webových stránkách Hradu (viz ZDE).

Obdiv k hrdinství osvoboditelů

Na úvod Miloš Zeman svým jménem a jménem občanů České republiky Vladimiru Putinovi a celému ruskému národu pogratuloval k výročí konce 2. světové války a zároveň vyjádřil obdiv k hrdinství osvoboditelů tehdejšího Československa. „Každoročně si připomínáme konec nelidsky brutálního, zpupného a zotročujícího nacistického režimu, který si podmanil i naši zemi. Před pětasedmdesáti lety, 9. května 1945, občané Československa vítali rudoarmějce jako své osvoboditele a naše vděčnost a upřímné díky bojovníkům riskujícím své životy také pro naši svobodu se nezměnily, a to ani přesto, že osudy a vztah našich zemí nebyly po porážce hitlerovské tyranie nijak lehké a snadné nejsou ani nyní,“ stojí v dopise.

Odmítnutí dezinterpretace dějin

Poté zaznělo téma snah o dezinterpretaci dějin, která v poslední době doprovázela spory politiků na mezinárodní scéně. „Odmítáme však přepisovat historii. Nezapomínáme, že v bojích za osvobození Československa položilo život na 140 tisíc vojáků Rudé armády. Víme, že bez hrdinství ruského lidu a bez hrdinného odhodlání vojáků Rudé armády bychom se nikdy nestali nezávislým a sebevědomým národem, jakým jsme dnes, praví se v dokumentu. Zeman adresoval srdečné blahopřání hrdinům 2. světové války, jejichž statečnost nemá obdoby. „Především ale děkuji všem veteránům, jejichž odhodlání bránit svobodu a důstojnost Vaší i naší vlasti jsou pro mě a mé spoluobčany inspirací a připomenutím, že existují ideály, za které stojí bojovat,“ dodal prezident.

Rudolf Hruboň