Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Prezident Miloš Zeman; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

MILOŠ ZEMAN: Z venkova přijde národní obrození

Česká hlava státu ve středu 30. ledna přijala na Pražském hradě starosty a starostky všech obcí, které se v posledních 25 letech staly Vesnicí roku. Miloš Zeman ve svém projevu venkovský styl života ocenil a dodal, že se na české vesnici rodí nové národní obrození.

Zcela odlišné styly života a dezurbanizace

Nejvyšší představitel České republiky si myslí, že právě vesnice a malá města tvoří skutečnou základnu naší společnosti, a proto předpokládá, že by se obyvatelé mohli v budoucnu stěhovat z měst právě na venkov. Prezident nejprve zmínil, že deset let žil na venkově, ale také řadu let v panelovém domě. Proto může tyto dva životní styly, které jsou dle něj odlišné, porovnat. „Venkov má svoji krásu. Krásu komunity, protože v tom panelovém domě se často neznají ani lidé na patře, natož v celém objektu,“ uvedl. Hovořil také o tom, že v budoucnu nastane chvíle, kdy místo urbanizace přijde dezurbanizace. Lidé začnou opouštět velká města a zamíří spíše do menších a středních sídel. A co je toho důvodem? „Zjistí, že život ve velkých městech je odcizený a že jim nepřináší tu pravou radost,“ myslí si Zeman.

Kritika pražské kavárny

Z úst prezidenta zaznělo také to, že si je vědom, že se na něj za tyto slova „sesype pražská kavárna“. A Zemanova slova o kritice byla vyslyšena. Na jeho včerejší projev okamžitě reagoval šéfredaktor deníku Forum24 Pavel Šafr ve svém článku. Dodejme, že na prezidentovi je dobře vidět, jaké prostředí formovalo jeho osobnost a pohled na svět. Byl to totiž socialistický venkov, tedy venkov zničený a rozvrácený. Když hovoří o lásce k českým vesnicím, tak zamlčuje, co se české vesnici ve vývoji dvacátého století přihodilo,“ uvedl a narážel tím na kolektivizaci.

Soutěž Vesnice roku

Soutěž Vesnice roku je pořádána českým ministerstvem pro místní rozvoj. Cílem této iniciativy je povzbudit obyvatele venkova, aby se aktivně účastnili rozvoje své obce, rozvíjeli místní tradice nebo se zapojovali do společenského života. Výsledky dané soutěže se vyhlašují každý rok, a to ve dvou kolech. Nejprve se hodnotí v krajském kole, kdy krajský vítěz postupuje do celostátního finále. Tam se pak rozhoduje o prvních třech místech. To však není vše – celkový vítěz pak ještě postupuje do evropské soutěže Evropská cena obnovy vesnice. Ta se pořádá jednou za dva roky.

Rudolf Hruboň