“Turecko se při vojenské operaci na severu Sýrie dopustilo válečných zločinů, nemělo by proto být členem Evropské unie,” řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Země se podle něj pod prezidentem Erdoganem sbližuje s radikálním, vraždícím islamismem.
Turecko je zodpovědné za válečné zločiny
Poukázal na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové, které podle videí zveřejněných na sociálních sítích o víkendu spáchala Turecku blízká syrská islamistická ozbrojená skupina Ahrár aš-Šarkíja. To, že Turecko by mohlo mít podíl na válečných zločinech na syrských Kurdech, v úterý uvedl mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Upozornil při tom také na vraždu Chalafové. Barbarského chování se v Sýrii dopouští i přímo turecká armáda – zde na záznamu uřezává hlavy zabitým kurdským bojovníkům:
Turkish Army in Syria beheads Kurds and dismembering their bodies #warcrimes Turkish terrorstate. pic.twitter.com/h3rKpuSl0S
— A.Levi (@ALevi50086191) October 17, 2019
Kurdové nejsou teroristé
Zeman uvedl, že zásadně nesouhlasí s Erdoganovými slovy, že Kurdové jsou teroristé. Kurdské jednotky známé jako Pešmergové byly podle českého prezidenta nejúčinnější silou v boji proti Islámskému státu, a Turecko naopak de facto financovalo Islámský stát tím, že odebíralo jeho ropu. „Naopak bych si položil otázku, zda teroristy nejsou ti, kdo na Kurdy útočí a dopouštějí se při tom bestiálních vražd,” řekl Zeman. Proturecké milice bojující na straně Turků jsou podle něj odnoží Islámského státu, která v Sýrii ještě zůstala.
Zrazeni Amerikou i Evropou
Turecko zahájilo ofenzivu na severovýchodě Sýrie poté, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Podle českého prezidenta byli Kurdové zrazeni Amerikou i Evropou. „Právě my jako národ, který v roce (19)38 byl podobně zrazen, bychom měli mít vůči Kurdům alespoň elementární solidaritu a pomáhat jim v rámci našich možností,” podotkl Zeman.
USA vyhověly Erdoganovi
Mezitím americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře oznámil, že USA a Turecko dosáhly dohody o podmínkách příměří na severu Sýrie. Podle dohody kurdské jednotky musí opustit zónu u hranic s Tureckem, což Erdogan chtěl. Do 120 hodin se mají stáhnout z oblasti 20 mil (32 km) od syrsko-turecké hranice. Výsledkem dohody podle Pence také je, že Turecko nezaútočí na město Kobani.
Rudolf Hruboň