Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

MILITARIZACE: USA poskytnou Ukrajině 150 milionů dolarů vojenské pomoci

Spojené státy navyšují financování vyzbrojování Ukrajiny. Nová dávka vojenské pomoci bude činit 150 milionů dolarů, prohlásil tiskový mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Celkem 300 milionů USD ročně

„Dnes ministerstvo obrany vyděluje nový balík pomoci o rozměru 150 milionů dolarů v rámci iniciativy pro pomoc bezpečnosti Ukrajiny, aby bylo možné pomoci ukrajinským silám zachovat územní celistvost své země a zlepšit vzájemnou spolupráci s NATO,“ uvedl během pátečního brífinku. Tento balík obsahuje takové prostředky, jako jsou dva radary proti dělostřelectvu, několik bezpilotních prostředků a ochranné prostředky komunikace, dodal Kirby.

USA také nadále poskytují pomoc Ukrajině v zajištění bezpečnosti, včetně poskytování útočných zbraní, řekl. Výbor pro zahraniční věci USA dříve učinil rozhodnutí o přijetí dvoustranného návrhu zákona „O partnerství s Ukrajinou ve sféře bezpečnosti“, který zvětšuje každoroční americkou vojenskou pomoc Kyjevu až do úrovně 300 milionů dolarů, a to včetně útočných zbraní.

Nebezpečí eskalace konfliktu na Donbasu

Rusko opakovaně varovalo před vyzbrojováním Ukrajiny, jelikož takové kroky pouze povedou k eskalaci konfliktu na Donbasu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov několikrát zmiňoval, že zahraniční dodávky zbraní na Ukrajinu nebudou napomáhat vyřešení konfliktu na Donbasu a realizaci Minských dohod.

Zpracoval Rudolf Hruboň