Benjamin Roll, jeden z vůdců spolku Milion chvilek pro demokracii; Foto: Ben Skála / Wikimedia Commons

Benjamin Roll, jeden z vůdců spolku Milion chvilek pro demokracii; Foto: Ben Skála / Wikimedia Commons

Domácí

MILION CHVILEK: Jeden z vůdců Benjamin Roll podporoval nelegální migraci

Jeden z vůdců kontroverzního spolku Milion chvilek pro demokracii, student Benjamin Roll, v roce 2015 podporoval nelegální migranty přicházející do Evropy. Na svém účtu na sociální síti tehdy zveřejnil pozvánku na demonstraci levicových extremistů pod názvem “Uprchlíci vítejte!”.

“Podporujeme přijímání uprchlíků do České republiky”

V příspěvku, který je stále zveřejněn na jeho účtu na sociální síti (viz ZDE), napsal:

“Pražský seniorátní odbor mládeže (SOM) Českobratrské církve evangelické (a já jakožto jeden z členů SOMu taky) podporuje akci Uprchlíci vítejte! Protest proti xenofobii a fanatismu.

Podporujeme přijímání uprchlíků do České republiky. Jsou to lidé, kteří trpí útlakem a bezprávím ve svých domovech a často i na území Evropské unie. K otevřenosti a pohostinnosti vůči cizincům nás vybízí i biblická a křesťanská tradice.

Odmítáme všechny projevy xenofobie a nenávisti vůči lidem jiných kultur a náboženského vyznání. Svou křesťanskou víru nechápeme jako důvod boje proti jiným náboženstvím, ale naopak jako výzvu k otevřenosti k druhým.”

Milion chvilek bojuje proti Andreji Babišovi

Milion chvilek pro demokracii je spolek bojující za odstoupení Andreje Babiše z funkce předsedy vlády České republiky a to zejména prostřednictvím sběru podpisů pod různé výzvy a pořádáním demonstrací. Vůdci spolek označují za apolitický, nicméně na svých demonstracích dávají prostor i opozičním pravicovým politikům. Spolek je oficiálně financován soukromými dary, které však vzhledem k jejich počtu nelze reálně prověřit.

AKTUALIZACE: Vyjádření Benjamina Rolla

Benjamin Roll zaslal naší redakci vyjádření k článku v tomto znění:

“V dnešním článku píšete, že podporuji ‘nelegální’ migraci. To však není pravda a ze sdíleného příspěvku to nijak nevyplývá. Ano podporuji pomoc lidem prchajícím z nesvobodných a válkou či jinými katastrofami zasažených zemí a jsem pro to, aby k nim stát přistupoval jinak, ale nikdy jsem nepodpořil nic co by bylo nelegální.” 

Připomeňme, že výše uvedená akce byla v roce 2015 reakcí na mohutnou utečeneckou vlnu do Evropy, v rámci které se téměř ze 100% jednalo o osoby, které vstupovaly na území Evropské unie, resp. do Schengenského prostoru bez platných víz, tzn. nelegálně.

AKTUALIZACE 10.2.2020:

Kontrolou našeho článku jsme zjistili, že Benjamin Roll svůj Facebookový příspěvek z roku 2015 ze svého profilu smazal.

Rudolf Hruboň