Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

MIKE POMPEO: Šedá eminence v pozadí americké zahraniční politiky

Nejviditelnějším představitelem americké politiky bývá zpravidla prezident. Ostatní členové jeho administrativy jsou obvykle spíše v jeho pozadí. To však neplatí pro současného ministra zahraničí USA Mike Pompea, který výrazně ovlivňuje směřování americké zahraniční politiky.

Šedá eminence

Americký prezident se obvykle vyjadřuje nejen k zásadním záležitostem domácí, ale i zahraniční politiky Spojených států. Ministr zahraničí obvykle pouze vykonává politiku, jejíž směřování určuje právě prezident. V případě současného ministra Mike Pompea je to však Pompeo, kdo určuje základní rysy přístupu USA ke zbytku světa. Jako zkušený člověk, který prošel jak domácí politikou (byl členem Sněmovny reprezentantů), tak bezpečnostními složkami (jako ředitel CIA), uplatňuje umně své názory na mezinárodní politiku do reálné politiky Spojených států. Pompeo je členem Tea Party, amerického pravicově-konzervativního politické hnutí v rámci Republikánské strany, z jehož ideových základů vycházejí jeho názory a reálné kroky.

Hnutí Tea Party

Hnutí Tea Party, které vzniklo v roce 2009, prezentuje ty nejkonzervativnější názory v americké politice. V oblasti zahraniční politiky prosazuje víru v americkou výjimečnost a její roli ve světě. V případě potřeby upřednostňuje „totální válku“ a tlak na bezpodmínečnou kapitulaci nepřítele před „omezenými válkami za omezené cíle“. Hnutí prosazuje upřednostňování agresivity při snaze o udržení nadřazenosti Ameriky v mezinárodních vztazích a na druhé straně sdílí nechuť k „liberálnímu internacionalismu“, tzn. spolupráci mezi národy na bázi rovnocennosti. Ve vztahu k nepřátelům Spojených států vyznává hnutí agresivní a nekompromisní přístup bez ochoty k ústupkům.

Trumpův handicap

Současný americký prezident Donald Trump čelil od svého zvolení podezřením z toho, že spolupracoval s Ruskem při podpoře jeho prezidentské kampaně. Hlavně konzervativním americkým kruhům se ve spolupráci s opozičními Demokraty podařilo prosadit vyšetřování údajného zasahování Ruska do voleb. Ač nakonec výsledky prošetřování kontaktů Trumpových spolupracovníků s některými ruskými diplomaty nepřineslo žádné konkrétní výsledky, v očích Trumpových odpůrců znamená i pouhé podezření stále handicap. Svědčí o tom ostatně i aktuální snahy o odtajnění tzv. Muellerovy zprávy ještě před nadcházejícími prezidentskými volbami ve Spojených státech.

Pompeova výhoda

Trump musel kvůli podezřením z přílišné vstřícnosti k Rusům od začátku svého mandátu přistupovat k Rusku tvrdě a nekompromisně, aby umlčel tyto kritické hlasy. Pojistkou Trumpova “správného chování” má být právě “spolehlivý člověk” na postu ministra zahraničí. Po nevýrazném Rexu Tillersonovi je to právě Mike Pompeo, který plní tuto roli strážce “pravých amerických hodnot” v oblasti americké zahraniční politiky. Je to právě on, kdo směřuje americkou politiku více agresivně a nesnášenlivě vůči znepřáteleným zemím, čímž ovšem zhoršuje mezinárodní situaci a bezpečnost ve světě. Trump se neodváží mu rázněji oponovat, protože by ohrozil svou šanci na znovuzvolení v blížící se nové prezidentské kampani.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň