Ilustrační foto: Luis Sánchez de Pedro Aires / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Luis Sánchez de Pedro Aires / Wikimedia Commons

Zahraniční

MIGRANTI V NĚMECKU zvyšují násilnou kriminalitu, zjistila studie

Počet trestných činů spáchaných migranty v Německu v obecné rovině sice klesá, u závažných trestných činů, jako jsou vraždy či zabití, se ale zvyšuje. Napsal to server týdeníku Focus s odvoláním na analýzu Spolkového kriminálního úřadu (viz ZDE).

2000 vražd za pět let

Z informací, které Focus získal, vyplývá, že policie registruje od roku 2016 do 2020 přibližně 2000 vražd, v nichž byl alespoň jeden z pachatelů migrant. Pod označením migrant jsou vedeni lidé registrovaní se statusem žadatele o azyl, uprchlíka, migranta s tolerovaným pobytem či migranta se statusem neoprávněného pobytu. Jen v loňském roce policie v Německu zaznamenala 370 násilných trestných činů, kde byl alespoň jeden migrant veden jako podezřelý. To je o 3,6 procenta více než v roce 2019 (tehdy bylo registrováno 357 případů), uvádí analýza BKA s názvem Zločin v kontextu přistěhovalectví 2020.

Nejvíce Syřané, Afghánci a Iráčané

V loňském roce páchali nejčastěji trestnou činnost běženci ze Sýrie (27 561 osob), Afghánistánu (14 750) a Iráku (9835). Přistěhovalci z těchto tří zemí tvoří největší podíl žadatelů o azyl v Německu, a to 57,6 procenta. Podíl migrantů z Alžírska a Maroka činil celkem 5,1 procenta a byl zhruba na úrovni předchozího roku. Nejčastějšími pachateli byli muži (86,2 procenta), z nichž přibližně 60 procent bylo mladších 30 let. Přesné rozdělení věkových skupin je podle analýzy následující: 2,7 procenta tvoří děti, 6,8 procenta teenageři, 11 procent nezletilí a 79,5 procenta dospělí.

Zpracoval Rudolf Hruboň