Afričtí imigranti se snaží přelézt plot do španělské enklávy Ceuta; Reprofoto: YouTube.com

Afričtí imigranti se snaží přelézt plot do španělské enklávy Ceuta; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

MIGRACE: Španělsko zvýší výšku hraničních plotů v Ceutě

Španělsko, které čelí silnému migračnímu tlaku, zvýší výšku dvojitých ohraničujících plotů, které oddělují Maroko od její enklávy Ceuta, prohlásilo v sobotu španělské ministerstvo vnitra. Uvádí se to v článku na zpravodajském serveru Fdesouche India (viz ZDE).

Ploty se zvýší až na 10 metrů

“Výška plotu se zvýší o 30% a dosáhne deset metrů,” prohlásil španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska během návštěvy Ceuty, v komentáři publikovaném v komuniké jeho ministerstva. “Práce na posílení plotu v Ceutě začne asi za měsíc a půl”, dodalo španělské ministerstvo. Plot byl v posledních letech několikrát napaden africkými migranty, kteří chtěli vstoupit do španělské enklávy, která spolu s Melillem je jediná pozemní hranice mezi Afrikou a Evropskou unií. Některé z těchto útoků byly násilné, jako například ty v červenci a srpnu loňského roku, kdy přistěhovalci zaútočili proti policii nehašeným vápnem a exkrementy a mnoho španělských policistů při tom zranili.

Španělské enklávy v Africe

Autonomní město Ceuta je spolu s městem Melilla jednou ze dvou španělských enkláv na pobřeží severní Afriky, ležící na nejsevernějším cípu Maghrebu poblíž Gibraltarského průlivu. Na město si činí nárok Maroko. Až do roku 1995 náleželo město ke španělské provincii Cádiz. Město často využívají Afričané pro ilegální migraci do EU.

Rudolf Hruboň