Afričtí imigranti se snaží přelézt plot do španělské enklávy Ceuta; Reprofoto: YouTube.com

Afričtí imigranti se snaží přelézt plot do španělské enklávy Ceuta; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

MIGRACE: Madrid odstraňuje ostnaté dráty v Ceutě a Melille

Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých exkláv Ceuta a Melilla v Africe, informovala španělské média. Ostnaté dráty kritizovaly organizace pomáhající utečencům, podle nichž se o ně migranti často zraní. Uvádí se to v článku na serveru Týden (viz ZDE).

Odstraňování plotů financuje EU

Španělská socialistická vláda slíbila odstranit ostnaté dráty na hranicích Ceuty a Melilly loni v červnu, krátce po nástupu do úřadu. Její záměr tehdy kritizovali někteří členové hraniční stráže. V předchozím roce se totiž vícekrát stalo, že několik stovek mladých Afričanů hromadně překonalo plot a útočilo přitom na policisty nehašeným vápnem, kyselinou či ostrými předměty. Ploty s ostnatými dráty španělská vláda nahradí například senzory pohybu či termokamerami. Celý plán posílení bezpečnosti na hranicích v Ceutě a Melille, schválený letos v lednu, má přijít na 32 milionů eur (asi 820 milionů korun). Španělské nahrazování plotů jinými bezpečnostními prvky i lepší ochranu hranic Marokem spolufinancuje Evropská unie, uvedla média.

Ploty prý nejsou odstrašující

Ploty s ostnatým drátem v Ceutě a Melille instalovala v roce 2005 tehdejší socialistická vláda. Kvůli kritice nevládních organizací ostnaté dráty stejná vláda už v roce 2007 odstranila. Po nástupu pravicové vlády lidovců a s opětovným nárůstem ilegální migrace tam byly v roce 2013 ostnaté dráty vráceny, uvedl v úterý server El Público. Deník El País napsal, že španělské ministerstvo vnitra už v roce 2017 došlo k závěru, že ostnaté dráty nejsou údajně pro běžence dostatečně odstrašující. Španělsko se loni pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy, letos ho opět předběhlo Řecko. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo loni do Španělska přes moře z Afriky na 58 570 lidí a dalších 6810 překonalo hranici v Ceutě a Melille.

Španělské exklávy v Africe

Autonomní město Ceuta je spolu s městem Melilla jednou ze dvou španělských exkláv na pobřeží severní Afriky, ležící na nejsevernějším cípu Maghrebu poblíž Gibraltarského průlivu. Na město si činí nárok Maroko. Až do roku 1995 náleželo ke španělské provincii Cádiz. Obě města často využívají Afričané pro ilegální migraci do EU.

Rudolf Hruboň