Foto: Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz

Ekonomika

ÚSPĚCH: Mercedes-Benz postavil v Rusku nový výrobní závod. Sankcím navzdory

Nový výrobní závod německé společnosti Daimler, jehož výstavba byla zahájena v létě loňského roku ve čtvrti Solněchnogorsk v Moskvě, se chystá zahájit výrobu. Byla dokončena instalace zařízení v nově postavených svářečských a lakovacích halách a nyní se blíží konec prací na vybavení dvou montážních linek. Uvedl to ve svém článku server Autoreview.ru (viz ZDE).

Předpoklad zahájení výroby v květnu příštího roku

Zprovozněna je elektrárna, výstavba nouzové elektrárny s generátory je také dokončena a v předvečer chladné sezóny začala pracovat kotelna, která ohřívá všechny výrobní prostory závodu. Uvedení do provozu již začalo ve svářečských a lakýrenských provozech, ačkoli plné zprovoznění továrny potrvá ještě několik měsíců – zahájení výroby se očekává v květnu 2019.

Foto: Mercedes-Benz

Trénink budoucích zaměstnanců

V srpnu byla do továrny dovezena řada “experimentálních” sedanů třídy Mercedes E pro výcvik zaměstnanců: tyto vozy byly rozebrány aby demonstrovaly konstrukci a vlastnosti sestavy. Hlavní vzdělávací platformou pro ruské pracovníky byla továrna Daimler v indickém městě Pune, ačkoli někteří zaměstnanci absolvovali školení také ve výrobních závodech v Německu, Maďarsku a dokonce i v Brazílii.

Foto: Mercedes-Benz

Továrna byla postavena za podpory ruské vlády

Závod byl vybudován podle tzv. Zvláštní investiční smlouvy (SPIC) na základě usnesení ruské vlády. Podstatou SPIC je to, že na základě závazku Daimleru investovat nejméně 250 milionů dolarů (téměř 5,7 miliardy korun) a vytvoření až 1000 pracovních míst se ruská strana zavázala k pobídkám a stabilním obchodním podmínkám. Plnohodnotný nový výrobní závod koncernu Daimler tak nebude součástí programu pouze montážních závodů, které většina zahraničních automobilových výrobců v Rusku staví.

Výrobní kapacita má být 20-30 tisíc vozů ročně. Prvním modelem ruské továrny bude sedan Mercedes E-třídy. Následovat budou středně velké crossovery GLC a SUV GLE a GLS (již nové generace). Většina vyrobených vozidel je určena pro maloobchodní síť, ale jedním z prioritních cílů jsou také dodávky pro vládní nákupy, pro které jsou povoleny pouze automobily vyrobené v Rusku.

Foto: Mercedes-Benz

Rudolf Hruboň