Ilustrační foto: Petrov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Petrov / Wikimedia Commons

Zahraniční

MÉDIA: Británie čelí novému důsledku protiruských sankcí

Omezení nákupu ruských dřevěných pelet kvůli sankcím zhoršují energetickou krizi, jíž Spojené království již čelí, píše britský list The Daily Telegraph (viz ZDE).

Rusko jako hlavní dodavatel

Donedávna bylo hlavním dodavatelem dřevěných pelet používaných k vytápění pro Spojené království Rusko, ale nyní se britští dovozci naléhavě snaží najít alternativní zdroje nákupu. Zastavení dodávek peletovaného dřeva z Ruska v souvislosti s novými sankcemi povede k prudkému nárůstu cen vytápění pro majitele kotlů na biopaliva, uvádí článek. Podle The Daily Telegraph se cena dřevěných pelet v zemi již zvýšila o 25-40 % a dosáhla úrovně 385 liber za tunu. Díky vládnímu podpůrnému programu v posledních letech tisíce britských majitelů domů a obchodníků přešlo na systémy vytápění, které používají tento konkrétní typ paliva.

Domácí výroba spotřebu nepokryje

Jak deníku v rozhovoru řekl Mark Lebus, šéf obchodní organizace UK Pellet Council, urychleně se vyvíjejí alternativní opatření k restrukturalizaci mezinárodního dodavatelského řetězce. Zároveň upozornil, že zákaz nákupu ruského peletovaného dřeva ovlivní dodávky po celém světě. “Důsledky pocítí i další země, které nyní bojují o nejlepší produkty od stejných dodavatelů,” varoval zástupce UK Pellet Council. Britská vláda se podle Lebuse pokusí zavést domácí výrobu dřevěných pelet: “Velká Británie nebude schopna poskytnout požadované množství paliva, takže budeme muset dovážet značné objemy a nevyhnutelně se ocitneme v rostoucí energetické krizi,” dodal.

Zpracoval Rudolf Hruboň