Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Bývalý slovenský premiér Igor Matovič; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

MATOVIČ: Sputnik v testech na Slovensku obstál

Čtrnáct testů ze čtrnácti, které provedlo Biomedicinské centrum Slovenské akademie věd s ruskou vakcínou Sputnik V, dodanou na Slovensko, dopadlo dobře. Ve čtvrtek to oznámil místopředseda slovenské vlády a ministr financí Igor Matovič (viz ZDE).

Očkování po schválení v Maďarsku

Dodatečné testování vakcíny Sputnik V v certifikované maďarské laboratoři souvisí se sporem Slovenska s ruským dodavatelem vakcíny ohledně zkoumání této očkovací látky v necertifikované slovenské laboratoři. Prvních 200 tisíc dávek Sputniku V Slovensko dovezlo už na začátku března, dosud ale vakcínu nezačalo používat.  Teprve po obdržení výsledků testů z Maďarska hodlá slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský rozhodnout, zda se bude Sputnikem V na Slovensku očkovat.

Smutný den pro odpůrce Sputniku

Vicepremiér Matovič je ale spokojen s tím, jak testování vakcíny dopadlo. Je to „velmi smutný den pro lidi, kteří si dali za cíl bojovat proti Sputniku“. „Je to zároveň radostný den pro ty, kteří chtěli dosáhnout, aby se s touto vakcínou mohlo očkovat,“ řekl Matovič. Mediální reakce na nákup Sputniku označil za mediální lynč. „Lynč, jehož jediným cílem bylo burcovat nenávist,“ dodal slovenský vicepremiér. Vicepremiér současně vyjádřil obavy, že Slovensko vakcíny Sputnik V ztratí, protože z Moskvy se vrátila platba za ně.

Zpracoval Rudolf Hruboň