Kouř nad závodem Azovstal v Mariupolu; Foto: RIA Novosti

Kouř nad závodem Azovstal v Mariupolu; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

MARIUPOL: Na území Azovstalu je obklíčeno až 400 zahraničních žoldáků

V Mariupolu bylo v rámci vojenské operace Ruska na Ukrajině obklíčeno až 400 zahraničních žoldáků, uvedl na brífinku generálmajor Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany. Uvedla to agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Většinou Evropané a Kanaďané

„Celkově je podle ukrajinských vojáků, kteří se vzdali, nyní na území podniku Azovstal jako součást ukrajinských sil obklíčeno až 400 zahraničních žoldáků,“ řekl. Zástupce resortu upřesnil, že většinu z nich tvoří občané evropských zemí a Kanaďané. Generál poznamenal, že podle mezinárodního humanitárního práva nemají žoldáci status „bojovníků“, takže to nejlepší, co je čeká, je trestní odpovědnost a dlouhé vězení. “Už dříve jsme informovali, že rádiové rozhovory s ozbrojenci v Mariupolu jsou vedeny v šesti cizích jazycích. V případě dalšího odporu budou všichni zničeni,” dodal Konašenkov.

 

Více než tisíc žoldáků bylo zabito

Ruská armáda zlikvidovala na Ukrajině již přes tisícovku zahraničních žoldáků, uvedlo dále v neděli ruské ministerstvo obrany. “V bojích zabily ruské ozbrojené síly 1035 zahraničních žoldáků. Dalších 912 žoldáků se odmítlo zúčastnit bojů a uprchlo ze země,” uvedl na brífinku mluvčí ministerstva Igor Konašenkov. Ukrajinský režim podle něj od začátku speciální vojenské operace Ruské federace na Ukrajině přilákal do země 6824 zahraničních žoldáků z 63 států. “V důsledku bojových akcí ruských vojsk počet žoldáků neustále klesá a dnes je to 4877 lidí,” dodal Konašenkov.

Zpracoval Rudolf Hruboň