Maria Butinová; Foto: Repro YouTube Ruptly

Maria Butinová; Foto: Repro YouTube Ruptly

Zahraniční

MARIA BUTINOVÁ: Žila jsem v iluzi, že USA jsou právním státem

V sobotu 26. října ráno se vrátila do vlasti z amerického vězení ruská studentka Maria Butinová.  V USA byla odsouzena ve zmanipulovaném procesu za to, že byla údajně “zahraniční agentkou”.

Iluze svrchovanosti práva ve Spojených státech

Po návratu Maria přiznala, že neočekávala zatčení, protože žila s iluzí svrchovanosti práva ve Spojených státech. „Byla jsem pravděpodobně naivním člověkem. Žila jsem v iluzi, že se nacházím v právním státě,“ prohlásila v rozhovoru při cestě do Moskvy. Podle ní ani po svědectví ve zpravodajském výboru Senátu či po první domovní prohlídce nevěřila, že by mohla být obviněna nevinná osoba. „Ve zprávách o mně psali nejrůznější ošklivé články, ale zasmála jsem se jim, protože vím, že je to absurdní. Jak se říká, na každého člověka se najde paragraf. A v této situaci to neplatí pro Sovětský svaz, ale pro moderní Spojené státy. Je to nějaký druh surrealismu,” uvedla mladá ruská studentka.

Přestože nic neudělala, byla obviněna a odsouzena

Maria Butinová nemohla uvěřit, že by někdo mohl na základě tohoto vznést obvinění. „Myslím, že oni opravdu věřili, že tam někoho chytili, ale než zatknete osobu, musíte mít nějaký důvod. Nemělo by to být tak, že nejprve uvězníte člověka, a pak se to bude vyšetřovat. Ale takhle to bylo v mé situaci,“ pokračovala. Podle Butinové si po 52 hodinách hovoru s ní agenti FBI uvědomili, že nemá žádná tajemství. „Pravděpodobně poté, co jim to došlo, se rozhodli, že je potřeba mě aspoň z něčeho obvinit,“ domnívá se Maria Butinová. Ve vězení jí bylo zabaveno veškeré civilní oblečení a pro cestu domů si musela koupit nové přes internet.

Chtěla zlepšit vztahy mezi USA a Ruskem

Maria Butinová byla v USA zadržena v červenci 2018. Obvinili ji ze spiknutí za účelem práce agenta zahraniční vlády bez registrace na Ministerstvu spravedlnosti USA a také z přímé činnosti zahraničního agenta. V prosinci 2018 Maria u soudu přiznala svou vinu a šla na dohodu s vyšetřovateli, jinak by jí hrozil trest mnohaletého odnětí svobody. V soudních dokumentech advokáti označili Butinovou za naivní studentku, která známým vyprávěla o nutnosti zlepšit vztahy Ruska a USA, ale vůbec tuto myšlenku nechtěla prosazovat tajně jménem ruských oficiálních osob. Ruský prezident Vladimir Putin označil zatčení Butinové za nespravedlivé a zdůraznil, že neměla na starosti plnění žádných úkolů pro ruskou vládu.

Rudolf Hruboň