Demonstrace na Václavském náměstí v Praze; Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons

Demonstrace na Václavském náměstí v Praze; Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons

Domácí

MANIPULACE: Na Václavské náměstí se nemůže vejít 120 tisíc lidí

V posledních týdnech jsme svědky dalšího dějství kampaně, která si klade za cíl svrhnout vládu Andreje Babiše. V čele stojí kontroverzní spolek s názvem “Milion chvilek pro demokracii” (MCHD). Kampaň má podporu mainstreamových médií.

Rostoucí počet demonstrujících?

Celá kampaň po předchozích neúspěších MCHD v loňském roce nese tentokrát rysy dobře mediálně a marketingově vedené manipulace. Organizátoři se snaží přesvědčit veřejnost, že počet demonstrujících každý týden roste a že se jedná o masovou záležitost. Dokonce padají slova o největších demonstracích od roku 1989. Jaká je však skutečnost? Mohlo se tento týden v úterý vejít na Václavské náměstí dle organizátorů údajně až 130 tisíc lidí?

Názor do pranice

Na Facebooku se objevil názor uživatele Jindřicha Čecha, který si jednoduše podle rozměrů Václavského náměstí spočítal, kolik prostoru by měl k dispozici jeden demonstrant a došel k závěru, že není možné, aby se na toto náměstí vešel takový počet demonstrantů, jak tvrdí organizátoři a s nimi spolupracující média:

Zdroj: Facebookový profil Jindřicha Čecha

Odhad ministra vnitra je podstatně nižší

Jak uvedly dnešní Parlamentní listy (viz ZDE), na jejich dotaz uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, že policie odhaduje počet účastníků na pouhých 70.000 (!)

Rudolf Hruboň