Prohlídka místa havárie MH-17 holandskými a australskými policisty; Foto: Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons

Prohlídka místa havárie MH-17 holandskými a australskými policisty; Foto: Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons

Zahraniční

MALAJSIE nesouhlasí s výsledky vyšetřování katastrofy letu MH17

Malajsie nesouhlasí s dosavadními výsledky vyšetřování katastrofy svého dopravního letounu, v jehož troskách v létě 2014 na východní Ukrajině zahynuly téměř tři stovky lidí a ze které je obviňováno Rusko. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky.cz (viz ZDE).

Jedná se o protiruské spiknutí

Podle oznámení mezinárodního týmu vyšetřovatelů budou za jeho sestřelení v nepřítomnosti souzeny čtyři osoby napojené údajně na ruské armádní tajné služby. Podle malajsijského premiéra Mahathira Mohamada jde o protiruské spiknutí. „Jsme velmi nespokojeni. Od samého začátku šlo o politickou kampaň s cílem obvinit Rusko,“ citoval dnes 93-letého premiéra malajsijský list The Star. „Už před vyšetřováním tvrdili, že to zavinilo Rusko. Pokud jde o nás, chceme důkazy. Zatím žádné nejsou, jsou jen povídačky,“ konstatoval předseda malajsijské vlády. „Je pro nás velmi obtížné takový závěr přijmout,“ dodal. Za své vyjádření se dočkal kritiky z Nizozemska, které stojí v čele mezinárodního vyšetřování. Tamní premiér Mark Rutte řekl, že Mahathirova slova údajně „rozsévají zmatek“.

Moskva podíl na katastrofě odmítá

Při sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines v létě 2014 zahynulo všech 298 lidí na palubě, z toho 196 byli Nizozemci. Moskva jakýkoli podíl na incidentu popírá a podle ruského prezidenta Vladimira Putina o tom nejsou žádné důkazy. „Rusko se nikdy nevyhýbalo odpovědnosti, pokud spočívá na jeho bedrech, ale tady nejsou žádné důkazy,“ řekl Putin novinářům. „Je to směšné. Někdo vystřelí, nevidíte to, ale víte, kdo to byl. Čekal bych, že budou hledat pravdu,“ prohlásil v této souvislosti na adresu nekompetentních vyšetřovatelů malajsijský premiér Mahathir.

Ukrajina si nechce přiznat svůj podíl na katastrofě

Odhlédnouc od vyšetřování toho, o jakou střelu se jednalo a kdo ji odpálil, resp. z jakého území byla vypuštěna, významnou okolností, která k této tragédii přispěla, bylo to, že letadlo bylo sestřeleno nad územím, kde již několik měsíců probíhala válka a v rámci níž byla již jiná (vojenská) letadla sestřelena. Letadlo se pohybovalo nad touto oblastí z toho důvodu, že ukrajinské úřady přesto, že se jednalo o válečnou zónu, civilní leteckou dopravu nad tímto územím nezakázaly. Jednalo se v tomto směru o naprosto neuvěřitelné selhání ukrajinských úřadů a vedení země, které se dostalo násilně k moci po státním puči na jaře 2014.

Rudolf Hruboň