Kolská vrtná věž v roce 2007; Foto: Andre Belozeroff / Wikimedia Commons

Kolská vrtná věž v roce 2007; Foto: Andre Belozeroff / Wikimedia Commons

Magazín

MAGAZÍN: Nejhlubší vrt na světě se provrtal až “DO PEKLA”

Kolský superhluboký vrt je nejhlubší vrt na světě a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů (také se mu říká Díra do pekla). Nachází se v Murmanské oblasti v Rusku na území geologického Baltského štítu a dosahuje hloubky 12 261 m.

Výzkumný vrt

Na rozdíl od jiných vrtů, které byly prováděny za účelem hledání ropy nebo geologického průzkumu, cílem tohoto byl pouze výzkum litosféry v místě, kde Mohorovičićova diskontinuita prochází blízko zemského povrchu. Vrt byl započat v roce 1970 a ukončen byl v roce 1994. Během provádění Kolského vrtu bylo učiněno cca 12 000 nových objevů v geologii.

Historie vrtání

Vrtání začalo 24. května 1970. Do hloubky 7000 metrů probíhalo vrtání relativně klidně, vrták prošel homogenními silnými žulami. Po této hloubce se vrtná hlava dostala do méně odolných vrstvených hornin. Když jimi procházel vrták, začal se vrtaný materiál drolit s tvorbou kavern. Výsledkem bylo, že hlava vrtáku se při pokusu o vytažení poškodila. Vrták musel být vždy opraven a vrtání pokračovalo s odchylkou vrtacího nástroje. K těmto nehodám došlo opakovaně, proto vrtání pokračovalo několik let a struktura vrtu získala vzhled korunky stromu s mnoha větvemi. Do roku 1990 dosáhl postupně vrt hloubky 12 261 metrů.

Legenda

Minimálně od roku 1997 se internetem šíří legenda, že vrt byl zastaven z důvodů údajného provrtání se do „pekla“. Ruští inženýři měli spustit do vrtu mikrofon, který měl zachytit podivné nářky. Tento audio záznam koluje na internetu jako autentický. Nicméně jak bylo zjištěno, jedná se o část soundtracku z roku 1972 k filmu Baron Blood, který byl pouze částečně remixován.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň