Venezuelský prezident Nicolás Maduro; Foto: Eneas De Troya / Wikimedia Commons

Venezuelský prezident Nicolás Maduro; Foto: Eneas De Troya / Wikimedia Commons

Zahraniční

MADURO: EU a USA odmítají rozmrazit účty Caracasu, aby mohl zaplatit vakcínu

Venezuela požádala Evropskou unii a USA, aby rozmrazily její státní prostředky na zaplacení vakcíny proti COVIDu-19. Jak EU, tak USA to ale odmítly udělat, řekl prezident země Nicolás Maduro.

Západ odmítl poskytnout pomoc

„Vlády Portugalska, Španělska, Spojeného království a Spojených států a jejich finanční instituce zmrazily a zablokovaly finanční prostředky na nákup vakcín. A my jsme prostřednictvím WTO požadovali, aby nám byly poskytnuty finanční prostředky, a byli jsme odmítnuti,“ řekl Maduro na schůzi ohledně zdravotnických otázek. „Viceprezidentka mluvila s ministry zahraničí těchto zemí… a oni to odmítli,“ dodal. USA uvalily na Venezuelu celou řadu sankcí, z nichž nejbolestivější bylo zmrazení účtů země v Evropě a blokování aktiv a zájmů ropné a plynárenské společnosti PDVSA v jurisdikci Spojených států za 7 miliard dolarů, stejně jako zákaz transakcí s nimi. Podle Bílého domu by v dodávkách ropy mělo dojít ke ztrátě dalších 11 miliard dolarů.

Venezuela nakoupí vakcínu Sputnik V

Již před časem uzavřel Caracas smlouvu s Moskvou na očkování 10 milionů lidí ruskou vakcínou Sputnik V. Viceprezidentka Venezuely Delcy Rodríguezová přitom prohlásila, že vláda chce zahájit očkování vlastního obyvatelstva co nejdříve. Venezuelská viceprezidentka vyjádřila jistotu, že uzavření této smlouvy je pro zemi krokem vpřed. „Je to bezpečná vakcína, pro nás je to krok dopředu. My jsme připraveni zahájit očkování co nejdříve,“ dodala Rodríguezová. Ruský velvyslanec ve Venezuele Sergej Melik-Bagdasarov ocenil práci venezuelských zdravotníků, kteří se podíleli na procesu testování ruské vakcíny. „Chci poděkovat našim venezuelským kolegům za podepsání této smlouvy, je to výsledek velmi důležité práce provedené venezuelskými zdravotníky v procesu testování vakcíny,“ podotkl ruský diplomat.

Zpracoval Rudolf Hruboň