Obraz Madona z Osvětimi; Foto: Profil Stanislava Sedláčka na sociální síti

Obraz Madona z Osvětimi; Foto: Profil Stanislava Sedláčka na sociální síti

Domácí

MADONA Z OSVĚTIMI – český dar Rusku

Profesor právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzity JUDr. Stanislav Sedláček věnoval Rusku svůj obraz Madona z Osvětimi, který namaloval na počest osvobození tohoto koncentračního tábora Rudou armádou v roce 1945.

Samouk, který maluje od dětství

Na obrazu, který byl předán Velvyslanectví Ruska v Praze, je zobrazena celá postava rudoarmějky, která drží dítě v pruhovaném oblečení. Není možné od ní odtrhnout oči. A přitom autor je v podstatě samouk, který maluje od dětství. Dnes má za sebou malíř z rodného Brna a Moravského kraje desítky výstav. Jeho tvorba se pohybuje od knižních ilustrací, přes lyrické městské a venkovské krajinomalby až po velkoplošná plátna, která zdobí interiéry Nejvyššího soudu v Brně, Magistrátu města Brna či právnické fakulty Masarykovy univerzity. Práce s podpisem Sedláček jsou uloženy v mnoha zahraničních kolekcích, vlastní je také papež Benedikt XVI. nebo britský princ Charles.

Ruské velvyslanectví poděkovalo

Ruské velvyslanectví v Česku vyjádřilo vděk umělci v příspěvku na sociální síti: “?? K darování obrazu českého umělce S. Sedláčka Madona z Osvětimi: V noci z 8. na 9. března 1944 rukou nacistů v Hitlerově továrně na smrt Auschwitz – Birkenau zemřelo téměř 4 tisíce československých občanů, kteří byli transportováni z koncentračního tábora Terezín. Přeživší byli následně dne 27. ledna 1945 osvobozeni jednotkami 1. ukrajinského frontu Rudé armády pod velením maršála I. S. Koněva. Na památku těchto událostí předal český umělec Stanislav Sedláček Velvyslanectví Ruské federace v České republice svůj obraz Madona z Osvětimi. Jsme vděčni výtvarníku Stanislavu Sedláčkovi za tento dar, zvláště symbolický v předvečer 76. výročí Vítězství a 80. výročí začátku Velké vlastenecké války. Obraz bude umístěn v jednom z ruských muzeí na památku vzájemné pomoci a společného boje našich národů proti hnědému moru.”

Osvětim jako továrna na smrt

Auschwitz byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungujících během druhé světové války na území anektovaném Třetí říší na jihozápadě Polska po jeho obsazení roku 1939. Byl založen v bývalých kasárnách ve městě Osvětim přibližně šedesát kilometrů západně od Krakova na území provincie Slezsko. Byl jedním z největších koncentračních táborů zřízených německými nacisty v Evropě. Ve všech táborech komplexu Auschwitz-Birkenau zemřelo během války nejméně 1,3 miliónu osob.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň