Andrej Babiš při nedávném jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó; Foto: Profil P. Szijjártó na sociální síti

Andrej Babiš při nedávném jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártó; Foto: Profil P. Szijjártó na sociální síti

Zahraniční

MAĎARSKO v květnu pošle Česku 40 tisíc dávek vakcín

Maďarsko pošle v první polovině května České republice 40 tisíc dávek vakcíny proti COVIDu-19, oznámil v sobotu na sociální síti šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Uvedl, že jeho země bude mít do té doby už dost vakcín pro své obyvatele.

Česko v problémech kvůli EU

Česká republika je mezi zeměmi, které jsou v obtížné situaci kvůli špatnému zajišťování vakcín Evropskou komisí,” citovala Szijjártóa agentura MTI. Šéf maďarské diplomacie také uvedl, že díky včasným nákupům východních vakcín jeho vládou a díky vakcínám zajištěným v rámci EU je jeho země na špičce očkování v přepočtu na obyvatele v rámci EU. Szijjártó také připomněl, že i Rakousko a Slovinsko hodlají Česku pomoci, informovala maďarská tisková agentura MTI.

Pomůže i Rakousko a Slovinsko

V pátek oznámilo Rakousko, že poskytne České republice 30 tisíc dávek vakcín proti COVIDu-19. Úřad spolkového kancléře Sebastiana Kurze to označil za ukázku solidarity poté, co podle něj EU selhala při nápravě nerovností v distribuci očkovacích látek mezi členskými státy. Kurz také uvedl, že k podobnému kroku vůči ČR se chystají i další země. Český premiér Andrej Babiš v pátek na Twitteru napsal, že akt solidarity dalo najevo i Slovinsko, které podle něj poskytne Česku 10 tisíc dávek vakcín.

Zpracoval Rudolf Hruboň