Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

MAĎARSKO schválilo použití ruské vakcíny Sputnik V

Maďarský státní regulátor zaregistroval ruskou vakcínu proti novému koronaviru Sputnik V, stojí ve zprávě Ruského fondu přímých investic, který financoval vývoj vakcíny.

Registrace v rámci zrychlené procedury

„Ruský fond přímých investic oznamuje, že Národní ústav farmacie a výživy Maďarska zaregistroval ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V,” uvedl fond. Maďarsko se díky tomu stalo první zemí EU, která oficiálně povolila použití vakcíny Sputnik V na svém území. Vakcína byla v Maďarsku zaregistrována v rámci zrychlené procedury na základě dat klinických studií Sputniku V v Rusku a všestranného hodnocení preparátu experty Maďarska. Pomocí podobné procedury byla dříve zaregistrována tato vakcína také v Argentině, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestině, Venezuele, Paraguay, Turkmenistánu a Bělorusku.

Jednoduché podmínky skladování

Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo změny podmínek skladování vakcíny Sputnik V, která se nyní dá převážet a skladovat za teploty od +2 do +8 stupňů, sdělil ministr zdravotnictví Ruska Michail Muraško na selektorové poradě s experty. „Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo změny v registračním certifikátu vakcíny Sputnik V. Výrobci se podařilo zajistit stabilitu vakcíny za podmínky dopravy a skladování tekuté formy za teploty +2 až +8 stupňů, což bylo potvrzeno expertízou. Tyto teploty jsou standardní pro skladování biologických přípravků na imunitu,“ řekl Muraško.

Pfizer dodávky vakcín do Evropy omezil

Americká farmaceutická firma Pfizer, u které objednala vakcíny proti koronaviru Evropská unie, v minulých dnech oznámila omezení dodávek vakcín do Evropy (viz ZDE). Údajným důvodem má být navyšování výrobní kapacity. Nad tímto zdůvodněním se již pozastavili ekonomičtí odborníci když poznamenali, že pokud výrobce čehokoli obecně navyšuje výrobu, měl by naopak dodávky zvyšovat. Skutečným důvodem tak může být tlak nové administrativy amerického prezidenta Joea Bidena na Pfizer, aby preferoval dodávky vakcín pro domácí potřebu.

Zpracoval Rudolf Hruboň