Ilustrační foto: Flickr / U.S. Army Europe

Ilustrační foto: Flickr / U.S. Army Europe

Zahraniční

MAĎARSKO ODMÍTLO posilování NATO v zemi, jak chtějí Američané

Maďarsko nepovažuje v současné situaci za účelné rozmisťovat na svém území další síly NATO. Podle agentury Interfax to dnes rozhlasové stanici Inforadio řekl maďarský ministr obrany Tibor Benkö.

USA chtějí posílit pozici v Evropě

Americký prezident Joe Biden v noci na dnešek řekl, že Spojené státy brzy přesunou “nevelký” počet svých vojáků do východní Evropy a členských zemí NATO kvůli napětí souvisejícímu s Ukrajinou. Podle amerických představ by se mělo jednat především o Rumunsko, Maďarsko a Bulharsko. Podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka NATO zvažuje i nasazení vojáků na Slovensku. Benkö dnes však podle Interfaxu prohlásil, že situace kolem Ukrajiny nepředstavuje pro Maďarsko bezprostřední nebezpečí, proto země nepotřebuje další síly NATO.

Nátlak na Rusko kvůli Ukrajině

Západ v posledních týdnech vyvolal novou bezpečnostní krizi v Evropě když rozvířil spekulace o možné invazi Ruska na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Rusko desetitisíce vojáků, což v posledních týdnech vedlo ke zvýšení napětí mezi Moskvou a Západem. USA a další na nich závislé země kvůli tomu Rusku vyhrožují novými sankcemi. NATO také oznámilo, že vysílá další lodě a letadla k posílení vojenské pozice v Evropě. Rusko obviňování z možné agrese na Ukrajinu odmítá s tím, že na svém území může přemisťovat vojenské jednotky podle svého uvážení.

Zpracoval Rudolf Hruboň