Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó; Foto: Wikimedia Commons

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

MAĎARSKO OBVINILO UKRAJINU z vměšování do vnitřních záležitostí

Maďarsko obvinilo Ukrajinu z vměšování se do jejích vnitřních záležitostí v pondělí poté, co ji Kyjev kritizoval za podpis nové 15-leté dohody o dodávkách zemního plynu s ruským Gazpromem. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

Maďarsko plyn potřebuje

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó prohlásil na tiskové konferenci, že se Ukrajina vměšuje do vnitřních záležitostí Maďarska. Spotřeba (evropského) plynu neklesne a role Gazpromu také neklesne,“ řekl Szijjártó poté, co dohodu podepsali vedoucí představitelé Gazpromu a maďarské energetické skupiny MVM. „Pro Maďarsko je energetická bezpečnost spíše otázkou bezpečnosti, suverenity a ekonomiky než politickou záležitostí. Nemůžete vytápět domy politickými prohlášeními,“ dodal. Podle dohody uzavřené s Maďarskem na konci srpna, účinné od 1. října a podepsané v pondělí, bude Gazprom dodávat do Maďarska ročně 4,5 miliardy metrů krychlových plynu.

Uražená Ukrajina protestuje

Ukrajina kontrakt uzavřený na 15 let označila za „čistě politický“ a „ekonomicky nerozumný“. Kromě toho, že dohoda byla prý politická, prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí uvedlo, že bude mít údajně významný dopad na energetickou bezpečnost Ukrajiny a Evropy, a požádá Evropskou komisi, aby posoudila, zda dohoda respektuje evropské energetické právo. Szijjártó ještě v pondělí označil výtky Kyjeva za vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska. V této záležitosti si Maďaři dokonce předvolali ukrajinského velvyslance v Maďarsku. Szijjártó v úterý označil za skandální, že by se Ukrajina měla v této věci obrátit na EK. Ukrajinský postoj označil dokonce za „nepřátelský“.

Zpracoval Rudolf Hruboň