Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

MAĎARSKO má zájem o ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V

O první ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V projevilo zájem Maďarsko. Tamní ministr zahraničí potvrdil, že v pátek bude jednat o tom, že by se v Maďarsku dokonce mohla vyrábět na základě licence. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Nákup již od prosince

Ani Maďarsko, ani Rusko zatím veřejně neoznámily, o jak velké množství vakcíny má Budapešť zájem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó jenom upřesnil, že země plánuje koupit menší množství ruské vakcíny už v prosinci. Druhý nebo třetí lednový týden by pak mohly začít dodávky ve velkém objemu. Jasněji by ale mohlo být v už v pátek. To bude Szijjártó prostřednictvím videokonference jednat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Kromě Ruska jedná vláda premiéra Viktora Orbána o nákupu taky třeba s Čínou. Maďarsko jedná s Ruskem rovnou o zakoupení licence, aby mohlo vakcínu vyrábět. Podle ministra zahraničí Szijjárta by se toho mohla ujmout maďarská firma, která se zabývá výrobou dalších vakcín.

Účinnost přes 92 procent

Rusko neplánuje vakcínu ve velkém vyvážet, aby mohlo pokrýt vlastní potřebu, a místo exportu dávek se zaměřuje na prodej výrobní technologie. V zemi ale teď přibývá případů, kdy se naočkovaní dobrovolníci stejně nakazili koronavirem. Naposledy v Kemerovské oblasti, předtím v Altajském kraji. Ruské úřady ale poukazují na to, že v rámci klinických testů čtvrtina dobrovolníků nedostane opravdovou vakcínu, ale jenom placebo, přičemž sami účastníci nevědí, co dostali. Navíc jsou potřeba dvě dávky očkování a druhou nedostali ještě všichni. Podle posledních údajů není účinnost Sputniku V stoprocentní. Uvádí se aktuálně okolo 92 procent, což je ale srovnatelné s konkurenční vakcínou od firmy Pfizer.

Zpracoval Rudolf Hruboň