Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto:  Profil V. Orbána na sociální síti

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán; Foto: Profil V. Orbána na sociální síti

Zahraniční

MAĎARSKO již naočkovalo přes půlku populace

Počet očkovaných v desetimilionovém Maďarsku překročil v sobotu pět milionů osob. Na sociální síti to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarský premiér poděkoval všem, kteří se dali očkovat a vyzval váhající občany, aby se rovněž zaregistrovali na vakcinaci.

Úspěch díky odvaze

Máme pětimiliontého občana Maďarska. Už měsíce říkáme, že pokud chceme získat zpět náš předchozí život, tak proti viru se můžeme úspěšně bránit očkováním,“ uvedl předseda maďarské vlády.

5 millió beoltott. Letörtük a vírus harmadik hullámát // 5 million Hungarians vaccinated. We have broken the third wave of the virus!

Zveřejnil(a) Orbán Viktor dne Sobota 22. května 2021

Orbán potvrdil, že po dosažení pěti milionů očkovaných není potřeba nosit na ulicích roušky. „S rouškami se můžeme rozloučit,“ dodal maďarský premiér.

Maďarsko dosáhlo tohoto výsledku i díky tomu, že přes odpor Evropské unie povolilo očkování jinými než pouze západními vakcínami. Nejvíc vakcín tak dodala do Maďarska čínská společnost Sinopharm (4,5 milionu), pak následuje Pfizer (3,5 milionu dávek), Sputnik V (2 miliony), AstraZeneca (1,2 milionu) a Moderna (432tisíc).

Další uvolnění

Maďarská vláda již předem avizovala, že po dosažení zmíněného počtu očkovaných zruší noční zákaz vycházení, obchody a restaurace už nebudou mít omezenou otevírací dobu, v exteriéru už nebudou potřebné roušky, soukromé rodinné akce se mohou konat v počtu do 50 osob a svatby dokonce do 200 osob, kulturní akce v exteriéru může navštívit maximálně 500 lidí, ale při akcích v interiéru se musí prokázat očkovacím průkazem.

Zpracoval Rudolf Hruboň