Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó; Foto: Wikimedia Commons

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

MAĎARSKO BUDE PLATIT za ruský plyn v rublech

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó oznámil záměr Budapešti platit za ruský plyn v rublech, píše agentura Reuters (viz ZDE).

Řešení neporušující sankce

„Máme řešení, které neporušuje žádné sankce, ale zároveň zajišťuje dodávky plynu do Maďarska,“ citovala ho agentura. Budapešťské schéma zahrnuje plány na využití dceřiné společnosti maďarské energetické skupiny MVM, CEE Energy. Ona zaplatí účet v eurech a Gazprombank obratem převede přijaté prostředky na rubly a převede je na Gazprom Export. Szijjártó také zdůraznil, že Maďarsko je závislé na ruské ropě a plynu. Není to poprvé, co Budapešť učinila podobná prohlášení: připravenost republiky platit za plyn v rublech oznámil například i maďarský premiér Viktor Orbán.

Vyhrožování Evropské unie

Tyto podmínky stanovila Moskva po zvýšeném sankčním tlaku ze Západu: podle plánů budou pro zahraniční kupce v Gazprombank otevřeny speciální účty v cizí měně a v rublech, poté budou moci převádět prostředky na první účet ve stanovené měně. Dříve šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že Maďarsko poruší sankce, pokud bude platit za ruský plyn v rublech. Budapešť den předtím připomněla, že platba za ruský plyn v rublech nebude porušením evropských sankcí vůči Rusku, protože Maďarsko má s Ruskem dvoustrannou smlouvu a otázka platební měny je pouze technická.

Zpracoval Rudolf Hruboň