Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro Twitter Emmanuela Macrona

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro Twitter Emmanuela Macrona

Zahraniční

MACRON vytáhl do boje proti islamismu ve Francii

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v krátké době opět vyslovit pro boj proti radikálnímu islamismu, který ohrožuje samotné základy právního státu ve Francii. Macron tak reaguje na jeho stále klesající popularitu mezi Francouzi.

Vzletný projev

„Bez sebemenších pochyb to bude nejradikálnější změna od zavedení zákonů Julese Ferryho z roku 1882 a zajištění smíšených škol pro dívky a chlapce z roku 1969,“ prohlásil vzletně minulý týden v severofrancouzském Les Mureaux francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle jeho slov se totiž prý rozhodl vytáhnout do boje proti „separatismu“. Pod hesly „odluka” (státu od církví) a “svoboda“ vytasil nový zákon, který má za cíl posílit republikánské hodnoty a bojovat proti islamismu ve Francii. „Jde o boj proti této ideologii a zajištění toho, že zákony francouzské republiky jsou jí nadřazené,“ tvrdí Macron s tím, že chce rovněž bojovat proti indoktrinaci dětí v náboženských školách. Právě vzdělávací zařízení budou hlavním centrem zájmu nového zákona, který by měli v nadcházejícím týdnu připomínkovat zástupci náboženských uskupení předtím, než zamíří k zákonodárcům.

Základ ve školách

„Ve školách bychom se měli především učit hodnoty naší republiky, ne ty náboženské. Měli bychom formovat občany a ne zaslepené věřící,“ dodal Macron. Ostatně i proto prezident v Les Mureaux navštívil místní kulturní středisko a setkal se s jeho nejmladšími členy. Macron podle svých slov chce také „zbavit islám ve Francii zahraničního vlivu“. Má tak v plánu boj proti „zahraničním imámům“ („náboženským předákům“, kteří do Francie přijíždějí z muslimských zemí), ale i proti tzv. „islámskému separatismu“. Vláda je i připravena zavírat „pochybné školy“, jako tomu ostatně bylo i v posledních měsících. Nedávným příkladem bylo podle Le Monde uzavření školy, ve které byly dívky po sedm let nuceny nosit oblečení, jež je zahalovalo od hlavy až k patě, přestože zákony ve Francii od roku 1882 vyžadují striktní oddělení škol od náboženských praktik.

Turecko protestuje

Podle deníku Le Monde má Macron v plánu „nastavit nový společenský kontrakt o respektování hodnot republiky“. Zároveň bude vláda více hlídat, odkud pochází peníze na provoz mešit a kulturních míst. Podle expertů se tímto Macron ale snaží získat hlavně sympatie pravicových voličů, aniž by musel omezovat pravidla pro imigraci. Vůči Macronovu projevu se taky již začátkem tohoto týdne vymezila turecká vládní strana Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Její mluvčí označil projev za provokaci a nesouhlas projevil i mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle nich taková slova „mohou posloužit jako ideologická munice teroristickým organizacím, jakou je Islámský stát“. Právě Turecko nejčastěji financuje mešity ve Francii a je aktivní i v posílání imámů do země.

Zpracoval Rudolf Hruboň