Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

MACRON: Sankce nepřinesly nic pozitivního ani Rusku, ani Evropě

“Sankce nepřinesly nic pozitivního ani Rusku, ani Evropě,” prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron během svého vystoupení na Mnichovské konferenci o bezpečnosti. Uvedl to pákistánský zpravodajský portál UrduPoint (viz ZDE).

Sankce nic nezměnily

„Nashromáždili jsme zmražené konflikty, systém nedůvěry, konflikty v oblasti kybernetické bezpečnosti, sankce, které v Rusku absolutně nic nezměnily. Nenavrhuji je zrušit, pouze konstatuji. Naše sankce a protiopatření jsou pro nás Evropany stejně drahé jako pro Rusko – a s výsledkem, který není příliš pozitivní,“ uvedl Macron.

Potřeba dialogu s Ruskem

Francouzský prezident dodal, že Evropa potřebuje dialog s Ruskem, jehož cílem by bylo urovnání konfliktů. Strategický dialog s Ruskem by měl být založen na schopnosti regulovat zmrazené konflikty, schopnosti diskutovat o kybernetické bezpečnosti, vesmíru …, to znamená o této bezpečnostní architektuře, řekl Macron. Podle jeho slov spočívá současná situace v tom, že „se bavíme stále méně a méně (s Ruskem), konflikty se množí a nejsme schopni je vyřešit“. Zdůraznil, že nové zahájení dialogu s Ruskou federací bude nějakou dobu trvat. „Ale myslím, že tato cesta si zaslouží důvěru,“ dodal francouzský prezident.

Rudolf Hruboň