Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro Twitter Emmanuela Macrona

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro Twitter Emmanuela Macrona

Zahraniční

MACRON: Pokud chceme v Evropě vybudovat mír, musíme pracovat s Ruskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron vybídl při návštěvě Litvy ke kooperaci s Ruskem. „Vidíme to tak, že pokud chceme na evropském kontinentu vybudovat mír, musíme pracovat s Ruskem,“ prohlásil. Uvádí se to v článku na webu ČT24 (viz ZDE).

Macron vybízí ke spolupráci s Ruskem opakovaně

Francouzský prezident přitom k dialogu s Ruskem vyzývá opakovaně, což těžce nesou některé státy východní Evropy včetně těch pobaltských, které se zpod vlivu Moskvy vymanily teprve nedávno, připomíná agentura Reuters. „Říkám to na půdě, která zažila to nejhorší, která přestála útlak, která přestála oběti. Ale nemůžeme jednat, jako kdyby byla Evropa ostrovem daleko od Ruska,“ dodal Macron.

Bělorusko je vystaveno bezprecedentnímu vnějšímu tlaku

Jedním z témat pondělního rozhovoru Macrona s jeho litevským protějškem Gitanasem Nausédou byla takém situace v Bělorusku. V Minsku se mezitím koná fórum regionů. Ruský prezident Vladimir Putin při té příležitosti prohlásil, že spojenecké Bělorusko je po prezidentských volbách vystaveno „bezprecedentnímu vnějšímu tlaku“. Vztahy Běloruska a Ruska ale „nepodléhají konjunktuře a opírají se o pevný základ“, dodal Putin.

Zpracoval Rudolf Hruboň