Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Estonské předsednictví EU2017EE / Wikimedia Commons

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Estonské předsednictví EU2017EE / Wikimedia Commons

Zahraniční

MACRON: Doba dominance Západu končí

“Doba dominance západních zemí končí kvůli globálním geopolitickým změnám,” prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron během setkání s velvyslanci republiky. Uvádí se to v článku zpravodajského serveru Diplomacy24.com (viz ZDE).

Okolnosti se mění

„Pozorujeme konec západní hegemonie ve světě. Okolnosti se mění,“ řekl francouzský prezident. Podle něj na mezinárodní scéně posilují „nové mocnosti“. Uvedl, že Čína se dostala na první pozice na světě a Rusko „se domáhá velkého úspěchu v rámci své strategie“Macron si myslí, že skutečný mezinárodní řad je ve stavu bezprecedentní krize, kterou doprovází krize tržního hospodářství a obrovské otřesy v oblasti technologií a ekologie. „Evropská civilizace potřebuje novou prozíravou strategii,“ sdělil.

Přehodnotit vztahy s Ruskem

„Jsme v Evropě, pokud nevybudujeme nové vztahy s Ruskem, zůstaneme v napětí, se zmrazeným konfliktem a důsledky studené války. Musíme naše vztahy znovu hluboce přehodnotit a vybudovat je znovu,“ prohlásil Macron. Francouzský lídr také věří, že partnerství s Ruskou federací je nutné pro vytvoření nové evropské architektury důvěry a bezpečnosti. Odstrkování Ruska od Evropy považuje za obrovskou strategickou chybu, která může vést k tomu, že Evropa nadále zůstane strategickou scénou odporu Moskvy a Washingtonu. „Obrození evropské civilizace nelze dosáhnout bez hlubokého přehodnocení vztahů s Ruskem,“ uvedl.

Rudolf Hruboň