Bývalý premiér Petr Nečas (ODS); Foto: Repro YouTube XTV

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS); Foto: Repro YouTube XTV

Domácí

LŽI: Policie obvinila expremiéra Nečase (ODS) z křivé výpovědi

Detektivové NCOZ obvinili v průběhu listopadu někdejšího premiéra Petra Nečase z křivé výpovědi, kterou celkem dvakrát učinil v rámci hlavního líčení v kauze Nagyová týkající se zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování civilních osob.

Vypovídal křivě ve prospěch manželky

Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1 opakovaně vypovídal ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové), která byla hlavní obžalovanou v této kauze. Podle policie ale i dřívějších vyjádření nadřízeného pražského městského soudu lhal. „V dané věci je trestně stíhána jedna osoba pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, a to v souvislosti se dvěma svědeckými výpověďmi, které ta osoba učinila u soudu v trestní věci označované jako zneužití Vojenského zpravodajství,“ uvedl šéf žalobců z Prahy 1 Jan Lelek. Doplnil, že obviněný si podal proti listopadovému usnesení o zahájení trestního stíhání stížnost, kterou ale státní zástupce minulý týden jako nedůvodnou zamítl. Nečasovi hrozí trest šest měsíců až tři roky vězení.

Za sledování pouze podmíněné tresty

Podle rozsudku nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Nečase Nagyová nezákonně sledovat jeho manželku Radku, aby urychlila coby jeho milenka rozvod. Nechala rovněž sledovat dva zaměstnance Úřadu vlády. Nečas u soudů, kde vystupoval v kauze jako svědek, tvrdil, že sledování své tehdejší manželky nařídil sám. Objevily se prý totiž obavy o bezpečnost jeho rodiny. Tuto interpretaci ale soud odmítl a Nečasovu výpověď označil jako účelovou. Přesto ale udělil obžalovaným pouze podmíněné tresty.

Rudolf Hruboň