Ilustrační foto: Facebookový profil Jindřicha Šídla

Ilustrační foto: Facebookový profil Jindřicha Šídla

Domácí

LUPA.CZ: Televize Seznam možná porušila zákon. Zajímá se o ni RRTV

Televize Seznam se dostala do hledáčku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Regulátora zaujalo její vysílání v souvislosti s demonstrací spolku Milion chvilek na Letenské pláni. V odpoledním studiu, které 23. června 2019 rámovalo přímý přenos z akce, nedostali podle úředního monitoringu dostatečný prostor k vyjádření kritici demonstrace. Uvádí to odborný server Lupa.cz (viz ZDE).

Seznam je podezřelý z nevyváženosti vysílání

Jedinou výjimkou, která měla reprezentovat opačný názor, byla pouze anketa s obyvateli Chomutova. Provozovatel televize Seznam, společnost Seznam a.s., je na základě toho podezřelá z porušení § 31 zákona č. 231/2001 Sb. O rozhlasovém a televizním vysílání v platném znění, ve kterém se praví:

“Provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.”

Seznam teď má měsíc na to, aby vysvětlil, proč kritici demonstrace nebyli mezi hosty ve studiu ani ve výběru částí dříve pořízených rozhovorů. Na základě jeho vyjádření pak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodne o dalším postupu.

Na televizi Seznam se skoro nikdo nedívá

Rok a půl od zahájení vysílání v lednu 2018 se sledovanost Televize Seznam pohybuje v zanedbatelných hodnotách. V září 2018 to bylo jen 0,17% diváků, což je na úrovni okrajových televizních stanic a teleshoppingů. A to přesto, že si Televize Seznam dopřává luxusu dostupnosti pro téměř 96% obyvatel republiky, o čemž se mnohým jiným malým televizím může jen zdát.

Rudolf Hruboň