Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

LUKAŠENKO: Žiji a neutekl jsem. Vraťte se do práce, vzkázal Bělorusům

“Jsem naživu a nejsem v zahraničí.” Touto větou v pátek zahájil běloruský prezident Alexander Lukašenko své prohlášení, v němž reagoval na spekulace některých médií, že opustil zemi.

Stávky poškodí ekonomiku země

Současně varoval před následky stávek, které v souvislosti s protesty proti falšování výsledků voleb zachvátily státní podniky, píše agentura DPA. „Za prvé, jsem stále naživu a nejsem v zahraničí,“ prohlásil Lukašenko. Varoval, že stávky, které se rozhořely v mnohých státních podnicích, ekonomiku země výrazně poškodí. Světové hospodářství se podle Lukašenka po pandemii koronaviru začíná zotavovat a „všichni bojují o trhy“. „Pokud přestaneme pracovat, už nikdy neobnovíme výrobu. Nikdy,“ řekl. „Je třeba lidem říci, že toto je jediná šance na záchranu společnosti,“ dodal. Jedině tak mohou podle něj živit své rodiny.

Protesty proti výsledku voleb

Od noci na pondělí se v Bělorusku protestuje proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž pošesté vyhrál prezident Alexandr Lukašenko. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská však výsledky neuznala, požádala o přepočítání hlasů a následně odjela do zahraničí. V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž zasáhla policie. Dva demonstranti údajně zemřeli a na 7000 mělo být zatčeno. Vedení země slíbilo, že zadržené propustí na svobodu. Část byla v pátek v časných ranních hodinách propuštěna. Podle mezinárodních expertů stojí za nepokoji snaha Západu o převrat v zemi podle vzoru ukrajinského Majdanu a nastolení prozápadní loutkové vlády, zaměřené nepřátelsky vůči Rusku.

Rudolf Hruboň