Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

LUKAŠENKO: Snažili jsme se jen ochránit cestující před teroristickou hrozbou

Zpráva o bombové hrozbě na palubě letadla Ryanair přišla ze Švýcarska, prohlásil ve středu před poslanci běloruského parlamentu prezident Alexandr Lukašenko. Trvá na tom, že v neděli jednal v souladu se zákonem, když nařídil, aby let na lince z Atén do Vilniusu přistál v Minsku.

Bezpečnost cestujících na prvním místě

Snažil se podle svých slov chránit cestující. „V letadle byl terorista a věděli o něm daleko za hranicemi Běloruské republiky,“ uvedl Lukašenko. Poznamenal, že Západ se odmítl účastnit vyšetřování případu nouzového přistání stroje společnosti letadla Ryanair v Minsku. „Bělorusko adekvátně reagovalo na obdržené informace,“ řekl prezident. Běloruské úřady po přistání letadla v Minsku zadržely hledaného extrémistu Ramana Prataseviče (viz ZDE) a jeho přítelkyni, kteří byli na palubě. Lukašenko v projevu před poslanci mimo jiné sdělil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit.

Hybridní válka Západu proti Bělorusku

„Jak jsme předpovídali, naši nepřátelé zvenčí i zevnitř změnili způsoby útoku na stát. Překročili mnoho červených hranic, překročili hranice zdravého rozumu a lidské morálky,“ řekl Lukašenko. Podle Lukašenka „již nejde o informační válku, jedná se o hybridní moderní válku“„Hledá se nová zranitelnost. A to není zaměřeno jen na nás. Jsme pro ně testovacím místem,“ řekl. Hlava státu zároveň dodala, že známý extremistický telegramový kanál již pracuje v plné síle „proti Rusku, čímž ukazuje skutečný cíl západních stratégů“. „Nyní je čas otevřeně a veřejně strhnout masky, upřímně říct, co se děje,” uzavřel Lukašenko.

Zpracoval Rudolf Hruboň