Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

LUKAŠENKO promluvil o bezprecedentním tlaku na Rusko a Bělorusko

Bělorusko a Rusko zažívají bezprecedentní tlak zvnějšku a za těchto podmínek konsolidace v rámci Svazového státu umožňuje oběma zemím efektivně reagovat na celé spektrum současných výzev a hrozeb, oznámil běloruský prezident Alexandr Lukašenko na svém webu (viz ZDE).

Oslava Dne jednoty národů obou zemí

Jak v pátek uvádí prezidentovo tiskové oddělení na webu prezidenta, Lukašenko poblahopřál Bělorusům a Rusům ke Dni jednoty národů obou zemí. „Pandemie maximálně vyostřila negativní geopolitické trendy a Bělorusko a Rusko dnes zažívají bezprecedentní tlak zvnějšku. Za této situace nám konsolidace na všech plochách Svazového státu umožňuje operativně a efektivně reagovat na celé spektrum současných výzev a hrozeb, spolehlivě garantuje bezpečnost a strategickou stabilitu v regionu,“ oznámil Lukašenko.

Spolupráce s Ruskem je zásadní zájem

Podle něj je zřejmé, že o budoucí prohloubení svazové integrace na základě principů rovnosti a nezávislosti obou státu a výhodnou spolupráci mají „zásadní zájem jak Rusové, tak Bělorusové.
„V nelehkých podmínkách uplynulého roku jsme se ještě jednou přesvědčili, nakolik jsou důležité možnosti, které mnozí berou jako samozřejmost. Nakolik cenná je vzájemná podpora. Potvrzením skutečně bratrských, přátelských a nerozlučných vztahů mezi našimi zeměmi bylo spojení úsilí v boji proti nové infekci,“ uvedl běloruský prezident.

Den jednoty národů Ruska a Běloruska je slaven 2. dubna. Právě tento den byla v roce 1996 podepsána smlouva o vytvoření Společenství Ruska a Běloruska, která zahájila proces vzájemné integrace. 8. prosince 1999 byla podepsána smlouva o vytvoření Svazového státu a program činností obou zemí na realizaci bodů této smlouvy.

Zpracoval Rudolf Hruboň