Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

LUKAŠENKO JE PŘIPRAVEN pozvat do Běloruska ruskou armádu. Pokud to bude potřeba

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek řekl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií.

Rusko zárukou bezpečnosti

„Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které s Ruskem budujeme, budou zde ruské jednotky rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné,” řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle tiskové agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků„Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat,” zdůraznil Lukašenko.

Nejsme jako Evropská unie

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země vůči Moskvě, což se ale v případě Běloruska zatím nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje určitou úroveň integrace, ale ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zpracoval Rudolf Hruboň