Přísná protiepidemická opatření v Izraeli přinášejí první výsledky. Po třech týdnech celostátní uzávěry klesl poměr pozitivních testů k osmi procentům. Informoval o tom s odkazem na data izraelského ministerstva zdravotnictví list Times of Israel (viz ZDE).
Ještě není vyhráno
„Znamená to, že opatření zabírají,“ řekla Times of Israel Sharon Elraiová z izraelského ministerstva zdravotnictví, ale jedním dechem dodala, že to neznamená, že by měl židovský stát vyhráno. Jde spíš o důkaz, že se země vydala správným směrem. Současná opatření proto zůstanou v platnosti nejméně do poloviny října. Izrael zavedl přísnou uzávěru před třemi týdny. Po prvním týdnu celostátního lockdownu stát opatření ještě zpřísnil. Lidé se s výjimkou cest do práce nesmějí vzdalovat od domu na víc než 500 metrů, zavřeny zůstaly školy, obchody s výjimkou potravin, restaurace, sportoviště a kulturní střediska. Venku se pak může sejít nanejvýš dvacet lidí.
Denní přírůstek klesl o 1 500
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua se pro takřka kompletní lockdown země rozhodla poté, co bylo během 24 hodin v devítimilionové zemi zjištěno přes šest tisíc nových případů nákazy koronavirem, přičemž několik dní předem počet nových infekcí překračoval počet pět tisíc. Na rozdíl od situace, kdy v Izraeli přibývalo přes pět tisíc nakažených denně, se v posledních dnech přírůstek pozitivně testovaných drží asi o 1,5 tisíce níž. Ve čtvrtek zdravotníci židovského státu napočítali 3692 nových pozitivních testů z celkem 48 804 provedených. Celkem se již v Izraeli novým koronavirem nakazilo 286 393 lidí, přičemž 59 347 je v současnosti na infekčních odděleních (tzv. aktivní případy). Ve vážném stavu je 852 pacientů, na plicních ventilátorech 241.
Kolektivní imunita nebude
Teorii, že by si mohla populace vypěstovat proti koronaviru kolektivní imunitu, představitelé izraelského ministerstva zdravotnictví vyvracejí. „Kolektivní imunita by stála mnoho nemocných a mrtvých. A touto cestou se vydávat nebudeme,“ uvedla Elraiová z odboru veřejného zdraví. Z celonárodní sérologické studie prováděné v Izraeli od července do září vyplynulo, že protilátky proti koronaviru mělo v těle jen 5,5 procenta obyvatel. A to nestačí ani tehdy, vezme-li se v potaz, že vzhledem k větší promořenosti obyvatelstva v posledních týdnech bude poměr obyvatel s protilátkami nyní ve skutečnosti vyšší. „Podle hrubých odhadů rozhodně nejsme nad 20 procenty. Jsme velmi vzdáleni kolektivní imunitě a není vhodné upínat naděje tímto směrem,“ uzavřela.
Zpracoval Rudolf Hruboň