Ekonomka Hana Lipovská; Foto: Profil H. Lipovské na sociální síti

Ekonomka Hana Lipovská; Foto: Profil H. Lipovské na sociální síti

Domácí

LIPOVSKÁ: Zjištění ohledně hospodaření ČT přesahují do roviny bezpečnosti státu

Radní České televize Hana Lipovská v rozhovoru pro časopis Reflex vysvětlila, proč přišla na jednání Rady ČT s policejní ochrankou. Sdělila šokující podrobnosti ohledně chování generálního ředitele České televize Petra Dvořáka (viz ZDE).

Lipovské je vyhrožováno

V rozhovoru pro Reflex Lipovská sdělila, že z důvodu podpisu mlčenlivosti nemůže „příliš konkrétně“ hovořit o případu, nicméně zmínila, že po celou dobu, co je členkou Rady České televize dostává výhružky. „Vzhledem k závažnosti informací, které jsem se chystala na radě přednést, reálně hrozilo, že se nemusím bezpečně dostat na jednání. Případně že poté, co sdělím příslušné informace, tak může být problém s mým odchodem z České televize a s návratem domů, uvedla v odpovědi na otázku, jaké konkrétní nebezpečí jí hrozí. Lipovská rovněž řekla, že o svá zjištění se podělila také s ministerstvem financí. „Právě když jsem o svých zjištěních rámcově informovala zástupce těchto orgánů, vznikl podnět, abych přijala policejní ochranu. Informace, které jsem jim sdělila, se týkaly výrazného přesahu mých zjištění do bezpečnostní roviny, do roviny bezpečnosti státu,“ prohlásila.

Firma s pochybnými majiteli

„Při přezkoumávání jedné roviny hospodaření České televize, hospodaření s penězi koncesionářů, jsem objevila smlouvy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, z nichž mohou vyplývat potenciální rizika pro stát. Jednak není zcela běžné, aby ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, NÚKIB, policejní prezidium a další instituce objednávaly služby od firmy, jejíž jeden ze dvou majitelů sídlí v daňových rájích v propletenci, který je personálně propojen se subjekty figurujícími v různých podivných kauzách. A zadruhé jedna ze smluv pro NÚKIB obsahovala přílohu, která ukazovala, že dodavatelská firma použila pro tuto velkou zakázku subdodavatele, jímž byla americká nezisková společnost, která loni sama podlehla phishingovému útoku, při němž bylo odcizeno velké množství osobních údajů. V této chvíli bylo nutné upozornit příslušné orgány na to, že česká infrastruktura, která se týká kybernetiky a IT, nemusí být dostatečně zabezpečena,“ popsala radní výsledky své práce.

Spolumajitelem ředitel ČT

„Firma, o které mluvíme, je společnost Gopas, kterou spoluvlastní generální ředitel České televize Petr Dvořák a Ladislav Bartoníček z PPF. Mé zjištění má vlastně čtyři roviny. Ta první je, že Česká televize odebírá služby od společnosti, kterou spoluvlastní její generální ředitel. Druhá rovina se týká antimonopolní politiky a hospodářské soutěže, kdy můžeme spatřovat konflikt v potenciálním propojení komerčního audiovizuálního trhu s veřejnoprávním. Petr Dvořák reprezentuje Českou televizi a pan Bartoníček za PPF reprezentuje televizi Nova a O₂ TV. Navíc O₂ je dodavatelem pro Českou televizi za stovky miliónů korun. Třetím rozměrem jsou zmíněné daňové ráje, což mne jako ekonoma zajímá nejvíce a mělo by to zajímat ministerstvo financí. A čtvrtý rozměr je rozměr bezpečnostní – není zcela standardní, aby firma (Gopas – red.), která dostává zakázky bez veřejné soutěže, protože je při výběrovém řízení řečeno, že je jediná na trhu, tuhle kritickou službu postupovala americké neziskovce, která sama má problémy s ochranou dat,” dodala Hana Lipovská. Podle jejích slov je pro ni jako členku Rady České televize nejpodstatnější skutečnost, že ředitel České televize Petr Dvořák podniká s Ladislavem Bartoníčkem z PPF, což mu prostřednictvím ČT generuje zisk. To je ovšem zákonem o České televizi, občanským zákoníkem a zákonem o střetu zájmů zakázáno.

Vulgární komentář novináře Etzlera

Bývalý prominentní novinář České televize Tomáš Etzler v reakci na průběh posledního zasedání Rady České televize označil Hanu Lipovskou za „zmanipulovanou špinavou čubku“. Reagoval tak na její příchod do České televize s policejní ochranou. Etzler si rovněž stěžoval, že policii bylo umožněno vstoupit na půdu České televize. Proti Etzlerovi vystoupil kolega Hany Lipovské z Rady České televize Luboš Xaver Veselý. Učinil tak na svém kanálu Xaver Live na sociálních sítích.

„Toto jsou, přátelé, ti spravedliví novináři, kterým se má naslouchat,“ prohlásil ironicky na svém kanálu Xaver Live Luboš Veselý a dodal, že je zvědavý, kdo z liberálních novinářů se bude ochoten zastat Hany Lipovské „v okamžiku, kdy jakýsi pan Etzler, ‘elitní novinář’, řekne, že se jedná o špinavou čubku. Já se tady chci výrazně zastat paní Lipovské. (…) Lidé tohoto ražení jsou nebezpečnější, než si myslíte,“ prohlásil po skončení videa a dodal, že sice říká, že „moderovat může skutečně každý, ale toto už je opravdu moc“.

Zpracoval Rudolf Hruboň