Saúdský korunní princ Muhammad Bin Salmán; Karikatura: DonkeyHotey / Wikimedia Commons

Saúdský korunní princ Muhammad Bin Salmán; Karikatura: DonkeyHotey / Wikimedia Commons

Zahraniční

LIDSKÁ PRÁVA: Saúdská Arábie loni popravila 184 lidí, nejvíce za posledních šest let

Saúdská Arábie loni popravila 184 lidí, což je nejvíce za posledních šest let. Informovala o tom v pondělí britská organizace na ochranu lidských práv Reprieve, podle níž je to pro království nový „chmurný milník“ (viz ZDE).

Popravují se i děti

Loni bylo v zemi popraveno 88 občanů Saúdské Arábie a 90 cizinců, v dalších šesti případech je občanství nejasné, upozornila Reprieve s tím, že jde o čísla oficiálně oznámená saúdskoarabskou tiskovou agenturou. Sedmatřicet odsouzených přitom bylo popraveno loni za jediný den, a to 23. dubna, přičemž tři z nich trestný čin spáchali jako děti, uvedla Reprieve. „Toto je další chmurný milník Saúdské Arábie (korunního prince) Muhammada bin Salmána. Vládci království si evidentně myslí, že mohou zcela beztrestně bagatelizovat lidská práva, když se jim to hodí,“ uvedla šéfka Reprieve Maya Foaová.

Počty poprav snížíme, sliboval korunní princ

Reprieve zároveň citovala starší slova korunního prince Muhammada bin Salmána z rozhovoru z roku 2018, v němž řekl: „Pokusili jsme se minimalizovat (tresty smrti)… a domníváme se, že to potrvá rok, možná trochu déle, než to dokončíme. Neuděláme to na 100 procent, ale snížíme (počty poprav) ve velkém“Navzdory tvrzení korunního prince, ale počet poprav v království vzrostl, uvedla Reprieve. Saúdská Arábie nadále čelí obviněním z porušování lidských práv, včetně věznění kritiků režimu, omezování práv žen a zavraždění saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu na podzim 2018.

Saúdská Arábie by měla být mezinárodně izolována

„Země, která mučí a popravuje děti, by měla být státem odsunutým na okraj, nikoliv zemí, která se připravuje na pořádání příštího summitu G20,“ uvedla Foaová. Saúdská Arábie převzala rotující předsednictví skupiny největších ekonomik světa G20 loni od Japonska. Další summit G20 se tak má uskutečnit v Rijádu v listopadu. Tento týden má Saúdská Arábie také pořádat schůzky představitelů organizací reprezentujících občanskou společnost z více než 20 států, C20. Jednání budou bojkotovat pouze organizace na ochranu lidských práv.

Rudolf Hruboň