Bohuslav Svoboda; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Bohuslav Svoboda; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

LÍDREM ODS DO VOLEB v Praze bude trestně stíhaný Bohuslav Svoboda

Zopakovat úspěch koalice SPOLU z voleb do Poslanecké sněmovny chtějí občanští demokraté i ve volbách v Praze a pokusí se do křesla primátora hlavního města po letech vrátit 78-letého poslance Bohuslava Svobodu. Rozhodla o tom pražská ODS.

Primátorem už jednou byl

Primátorem byl už po volbách v roce 2010. Ve funkci skončil, když se v roce 2013 rozpadla koalice TOP 09 a ODS a ČSSD podpořila menšinovou radu TOP 09. „Chceme jít pro primátorský řetěz a pevně věřím tomu, že se nám podaří dosáhnout takového výsledku pro koalici SPOLU, že budeme potřebovat jednoho koaličního partnera, nikoli dva,“ řekl lídr pražských občanských demokratů. Nepovažuje tak za potřebné, aby se i v Praze opakoval model pětikoalice jako na vládní úrovni. Zvláště proto, že Piráti a STAN v Praze půjdou do voleb odděleně.

Kauza OpenCard

Bohuslav Svoboda je trestně stíhán v kauze OpenCard, ve které čelilo několik někdejších představitelů hlavního města stíhání pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Podle obžaloby v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili tehdejšího vlastníka práv k OpenCard, firmu Haguess, když ho magistrát oslovil jako jedinou firmu v jednacím řízení bez uveřejnění. V roce 2016 Svobodu soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku.

Zpracoval Rudolf Hruboň