Francouzská policie; Foto: Pulux11 / Wikimedia Commons

Francouzská policie; Foto: Pulux11 / Wikimedia Commons

Zahraniční

LIDOVKY.CZ: Francouzský policista, ohrožený druh

Největší hrozba francouzské policie? Nejsou to zločinci, ale sebevraždy. Frustrace z přepracovanosti, nahánění dobrých čísel i špatné reputace dohnala letos k sebevraždě již 52 policistů. Uvádí se to v článku na serveru Lidovky.cz (viz ZDE).

Tragédie na policejní prokuratuře

Strážce zákona děsí sebevraždy desítek kolegů i zákroky proti Žlutým vestám. Ve čtvrtek odpoledne prožila pařížská policejní prokuratura tragédii. Pětačtyřicetiletý pracovník prokuratury Mickaël Harpon narozený ve francouzském Fort-de-France zabil čtyři policisty. Hluchoněmý muž byl podle policie noc předtím dezorientovaný a údajně měl slyšet hlasy. Tragédie na policejní prefektuře tak ukazuje na mnohem hlubší problém v rámci bezpečnostních složek – psychické zdraví policistů.

Růst počtu sebevražd policistů

Povolání strážců zákona se totiž řadí mezi nejvíce ohrožené profese, co se týče počtu spáchaných sebevražd. Této negativní statistice vévodí policisté o propastných 36 procent před ostatními. Letošní rok se navíc zapíše do smutných statistik hodně krvavým písmem. V září si vzal život již dvaapadesátý policista, což je vysoce nad průměrem, který se pohybuje okolo 43 sebevražd ročně. Již od dubna se tak francouzské policejní prezidium obává, že dojde na překonání černých čísel z roku 1996, během něhož si vzalo život 70 policistů.

Demonstrace a útoky

V posledních letech se francouzští policisté potýkali s výjimečným stavem, kvůli němuž museli být v práci prakticky neustále. „Nashromáždili 23 milionů neproplacených přesčasových hodin,“ napsal v září deník Le Parisien. Desítky policistů navíc umíraly během teroristických útoků a psychické pohodě mužů zákona nepomohly ani masivní demonstrace po celé Francii. Od října loňského roku museli policisté každý víkend potlačovat protesty tzv. „Žlutých vest“, za což si vysloužili nálepku „barbaři“ a veřejné mínění jim rozhodně nebylo nakloněno. Přitom řada policistů proti demonstrantům stát nechtěla.

Demonstrace policistů

A muži zákona si to nechtějí nechat líbit, tento týden vyšli do ulic demonstrovat. Frustrace u bezpečnostních sborů vyvrcholila ve středu, kdy se v Paříži tisíce policistů zúčastnily „pochodu hněvu“. Na manifestaci podle pořadatelů dorazilo 22 000 policistů všech hodností, což bylo nejvíce od roku 2001.

Rudolf Hruboň