Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

LIBYE: Svržení Kaddáfího nám nic dobrého nepřineslo, říkají lidé v Tripolisu

Před devíti lety došlo v Libyi k převratu, který svrhl vládu dlouholetého vůdce země Muammara Kaddáfího. Libyjci doufali, že přijde nová naděje, místo toho mají dnes zemi rozvrácenou válkou a chaosem. Uvádí se to v reportáži České televize (viz ZDE).

Svrhli jsme Libyi

“Svrhli jsme Kaddáfího, ale svrhli jsme tím i Libyi. Situace je zde beznadějná”, říká smutně účastník tehdejšího převratu podporovaného západními státy. Převrat začal před 9 lety, 17. února 2011. Dnes zemi ovládají milice a Libye se potácí v chaosu občanské války. Před převratem těžila Libye 1,5 milionů barelů ropy denně, v současné době je to 10% oproti stavu před válkou. Oficiálně je na Libyi uvaleno zbrojní embargo už 9 let, většina zainteresovaných států jej ale porušuje.

Turecko přilévá olej do ohně

Do země posílají různé země jak zbraně, tak ozbrojence, jako to naposledy udělalo Turecko, které tam vyslalo již 3000 islamistických radikálů ze Sýrie. “Podporujeme bratry Turky, kteří nám dříve pomáhali obrněnými vozy i vojáky,” říká jeden z islamistů. “Zvítězíme ve jménu Alláha!”, říká další z militantní skupiny, která je v Sýrii obviněna z válečných zločinů a jejíž členové zavraždili před nedávnem na severu Sýrie známou kurdskou političku.

Úpadek je vidět na každém kroku

Všude jsou vidět neodvážené odpadky, nefunguje elektřina, pláže nikdo neuklízí a na benzín se stojí dlouhé fronty. Investoři ze země odešli, kdysi bohaté rezidenční čtvrti jsou prázdné. “Když začala válka, všechny rozvojové projekty se zastavily a investoři odešli i s penězi,” říká zklamaně účastník někdejšího převratu. Mnoho lidí nyní žije jako uprchlíci, jejich domy obsadily nebo vyrabovaly milice. Lidé v Tripolisu, kteří vkládali do svržení Kaddáfího naděje, jsou nyní frustrovaní. “Věřil jsem revoluci, teď už nevěřím ničemu. Vlastně toho lituji, je to špatné,” uzavírá bývalý aktivní účastník a podporovatel svržení Muammara Kaddáfího.

Rudolf Hruboň